W sobotę w Warszawie zbierze się zarząd krajowy Porozumienia Jarosława Gowina. Wśród tematów spotkania przyszła umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy oraz kwestia udziału partii w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego - poinformował rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk.
Spotkanie odbędzie się w warszawskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Wilczej. Jak przekazał rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk spotkanie będzie zamknięte dla mediów, ale po jego zakończeniu politycy partii przedstawią komunikat dotyczący podjętych decyzji.
"Stoimy w przeddzień konieczności podpisania nowej umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy, bo dotychczasowa wygasa 11 listopada, wraz z końcem obecnej kadencji parlamentu. Musimy podpisać nowy dokument w związku z tym, jako partia musimy podjąć kierunkowe decyzje i zobowiązać naszego szefa Jarosława Gowina i nasz zespół negocjacyjny do osiągnięcia celów, które sobie zakładamy w ramach tej umowy"
– mówił Bortniczuk.
Zaznaczył jednak, że o tych celach partia nie będzie informować opinii publicznej do czasu podpisania nowej umowy koalicyjnej. Bortniczuk dodał, że wśród tematów sobotniego spotkania znajdą się też sprawy bieżące, w tym udział Porozumienia w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy.
Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.
W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.
Zjednoczona Prawica startowała jako Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. W ramach tego komitetu Porozumienie Jarosława Gowina wprowadziło 18 swoich kandydatów w wyborach do Sejmu oraz 2 w wyborach do Senatu.