Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Różne punkty widzenia, spójne działania. Szef NBP nie przewiduje rewolucji w Radzie Polityki Pieniężnej

"Żadnej rewolucji nie przewiduję, sytuacja jest tak oczywista z punktu widzenia danych, że będziemy działać spójnie" - powiedział o przyszłych nowych członkach Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński. W dzisiejszym głosowaniu RPP po raz pierwszy wzięli udział nowi członkowie Rady wybrani przez Senat - Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk.

Adam Glapiński
Adam Glapiński
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Jak stwierdził prezes NBP podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na ostatnim posiedzeniu RPP z udziałem nowych członków "pojawiły się jakieś punkty widzenia, ale rewolucji tutaj nie ma".

Wszyscy członkowie Rady, jacy by się pojawili, oczywiście będą równoprawnymi członkami RPP. Z uwagą będziemy się przysłuchiwać ich wypowiedziom, ale żadnej rewolucji tutaj nie przewiduję

 - zaznaczył Glapiński.

Dodał, że sytuacja jest tak oczywista z punktu widzenia danych, że RPP będzie działać spójnie. "Ktoś może żądać trochę większej podwyżki stóp procentowych, ktoś trochę mniejszej, ale generalnie jesteśmy w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej" - powiedział szef banku centralnego. Jednocześnie ocenił, że podwyżki po 50 punktów bazowych są właściwe.

Radę Polityki Pieniężnej tworzą prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP. W tym roku skończą się jeszcze kadencje jednego członka wybranego przez Senat, trzech członków wskazanych przez Sejm i dwóch wskazanych przez prezydenta.


Dziś Sejm powołał Wiesława Janczyka do Rady. Odrzucił kandydaturę Jakuba Borowskiego.

Wiesław Janczyk został zgłoszony przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Jest posłem obecnej kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, sprawował też mandat posła w Sejmie VI, VII, VIII kadencji. Jest wieloletnim członkiem Komisji Finansów Publicznych, w latach 2015-2016 był jej wiceprzewodniczącym, a obecnie jej przewodniczy.

Jakub Borowski został zgłoszony na kandydata do RPP przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska. To doktor nauk ekonomicznych, specjalista w zakresie polityki pieniężnej i integracji monetarnej. Od roku 2013 pracuje na stanowisku głównego ekonomisty banku Credit Agricole.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Przemysław Litwiniuk #Ludwik Kotecki #Adam Glapiński

mt