Mirosław Nizio wraz z zespołem zaprojektowali projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który wygrał konkurs - ogłoszono w czwartek. Pomnik ukaże, że centrum walki o europejskie wartości znalazło się wówczas w Polsce – wskazują autorzy.
Sąd konkursowy nad wyborem zwycięskiej pracy debatował dwa dni. Nazwisko zwycięskiej pracowni ogłoszono w czwartek Pałacu Kultury i Nauki. Wicepremier minister kultury Piotr Gliński podziękował wszystkim sędziom za sprawne działanie i wyłonienie zwycięzcy.
Nagrodzony projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny. Po bokach monumentu umieszczone zostaną dwa modernistyczne bloki, tworzące rodzaj bramy.
Forma ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce
– powiedziała przewodnicząca sądu, architekt miasta Marlena Happach.
O 10 poznamy zwycięski projekt w konkursie na pomnik #BitwaWarszawska1920 organizowany przez @warszawa przy współpracy z #MKiDN
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) February 27, 2020
W konferencji prasowej weźmie dziś udział wicepremier @PiotrGlinski pic.twitter.com/rEVCQcwYtx
Jak wyjaśniła, najważniejszym elementem zwycięskiego projektu jest rodzaj obelisku, która ma prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Projekt uzupełnia gwiaździsta fontanna, która – jak wyjaśniła Happach - może funkcjonować w różny sposób. W jej ocenie półkoliste ściany wokół nie oddzielają tej przestrzeni od miasta, pozwalając jednak na jej wyróżnienie.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pytany o wrażenia, podkreślił, że jego odczucia są "jak najbardziej pozytywne". Zadeklarował, że gdy będzie potrzeba, MKiDN porozumie się z miastem w celu dofinansowania.
Wieloletnia Perspektywa Finansowa m.st. Warszawy przewiduje przeznaczenie na realizację pomnika Bitwy Warszawskiej 3 mln złotych. Zwycięska propozycja w założeniach projektowych mieści się w tej kwocie.
Autorem zwycięskiej pracy jest Mirosław Nizio wraz z zespołem. Nizio zasłynął m.in. jako współtwórca wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pracę nad nią otrzymał w 2006 roku Złoty Krzyż Zasługi. Swój wkład ma również w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, za co uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jury #BitwaWarszawska1920 przyznało 2. nagrodę pracy, którą możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Autorem jest Karol Badyna
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) February 27, 2020
Nagroda to 40 tys. zł pic.twitter.com/vNymYDUl5a
Oto zwycięską praca w konkursie na pomnik #BitwaWarszawska1920!
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) February 27, 2020
W ogłoszeniu wyników konkursu bierze udział wicepremier, Minister kultury @PiotrGlinski pic.twitter.com/FxUz5kSnb8