W stulecie odzyskania niepodległości przez Polską i dziesiątą rocznicę istnienia Placówka Straży Granicznej w Opolu uroczyście przyjęła imię Powstańców Śląskich.
Placówka Straży Granicznej z siedzibą w Opolu powstała 15 stycznia 2008 roku w następstwie zmian w strukturze i działaniu Śląskiego Oddziału Straży Granicznej po zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, związanym z przyłączeniem Polski do strefy Schengen. Jak podkreśliła rzecznik komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Walczak, wybór patrona idealnie wpisuje się w obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Powstańcy w swej wizji Polski, do której szli poprzez walkę, pragnęli, aby była ona państwem sprawiedliwym i wolnym. Wartości ideowe powstań śląskich stały się własnością całego narodu polskiego. Wielu bohaterów powstań śląskich służyło także w formacji Straży Granicznej II RP. Do nich należy również patron Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu nadkom. Józef Bocheński. Przez nadanie Placówce Straży Granicznej w Opolu imienia Powstańców Śląskich, funkcjonariusze i pracownicy chcą w ten sposób upamiętnić powstańców zarówno tych, których nazwiska na stałe zostały wpisane do historii, jak i tych anonimowych za ich ofiarność, męstwo i bohaterstwo oraz wkład w wolność Rzeczypospolitej. Nadanie placówce imienia Powstańców Śląskich, będzie wyrazem hołdu złożonego tym, którzy przelali krew za Polskę
– podkreśla mjr Walczak.
Placówka Straży Granicznej w Opolu jest jedyną w województwie opolskim i obejmuje zasięgiem teren całego regionu. Ochrania odcinek granicy państwowej o łącznej długości 207 km. W opolskiej jednostce jest zatrudnionych 55 funkcjonariuszy i 10 pracowników cywilnych. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji, nielegalnej pracy i zatrudnianiu cudzoziemców oraz przestępczości transgranicznej.