GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

Spotkanie prezydenta Dudy z wysłannikiem Trumpa ds. Ukrainy. „Przedstawimy nasze stanowisko”

Dziś gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik administracji Donald Trumpa ds. Ukrainy i Rosji, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Minister Wojciech Kolarski przekazał mediom, że prezydent przedstawi stanowisko Polski: Rosja nie może wygrać tej wojny, a bez rozmów z udziałem Ukraińców żaden trwały pokój nie może być osiągnięty.

Prezydent Andrzej Duda//Gen. Keith Kellogg
Prezydent Andrzej Duda//Gen. Keith Kellogg
fot. Zbyszek Kaczmarek//JKTKMM - wikimedia.commons.org; CC BY-SA 4.0 - Gazeta Polska//Wikipedia Commons

Według Amerykanina, potrzeba skuteczniejszego egzekwowania sankcji wobec Rosji. Jak dodał, państwa zachodnie muszą także ograniczyć dochody Kremla z tytułu sprzedaży ropy naftowej.

Pytany o to, kiedy amerykański plan dla Ukrainy będzie gotowy, Kellogg zauważył, że nowa administracja pod wodzą Donalda Trumpa jest u władzy dopiero od niespełna miesiąca. Przyznał też, że do osiągnięcia pokoju będą potrzebne „terytorialne ustępstwa”. 

"Europy nie będzie przy stole"

Wcześniej Kellogg stwierdził wprost, że "Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie, bo nie chcemy powtórki z Mińska". Dodał, że jego rolą jest zebranie i uwzględnienie opinii państw europejskich w tej sprawie. O zaplanowanej wizycie gen. Kellogga w Polsce informowali w ostatnich dniach przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, w tym szefowa KPRP Małgorzata Paprocka oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski. 

Stanowisko Polski

Kolarski przekazał, że spotkanie będzie okazją dla prezydenta Andrzeja Dudy do jasnego przedstawienia stanowiska Polski ws. rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie.

"Prezydent przedstawia konsekwentnie polskie stanowisko od pierwszego dnia pełnoskalowej inwazji: Rosja nie może wygrać tej wojny. I to stanowisko będzie prezentowane zawsze przez prezydenta, również w czasie spotkania"

– podkreślił.

Szef BPM zwrócił też uwagę, że będzie to jedyne spotkanie, jakie generał Kellog odbędzie w Europie z przywódcą państwa; przypomniał też ubiegłotygodniową wizytę sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha w Polsce, który również spotkał się m.in. z prezydentem Dudą.

"Ta wizyta jest efektem wielu lat prowadzenia przez prezydenta Dudę konsekwentnej polityki budowania bliskich więzi ze Stanami Zjednoczonymi, a także dowód na szacunek, jakim się cieszy wśród współpracowników prezydenta Donalda Trumpa i też samego prezydenta. To jest też znak bliskich relacji prezydenta Dudy i jego otoczenia z nową administracją amerykańską"

– powiedział Kolarski.

Później - Ukraina

Po wizycie w Polsce gen. Kellogg uda się na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział w poniedziałek, że spodziewa się wizyty przedstawiciela USA w Kijowie w czwartek 20 lutego.

"Czekamy na Kellogga. Mamy ustalenie, że przyjedzie do nas 20 (lutego) i będzie tutaj dwie doby, a może i dłużej; chcę pojechać z nim na front, (...) sądzę, że nie odmówi"

– powiedział Zełenski w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rozmowy w Arabii Saudyjskiej

We wtorek sekretarz stanu USA Marco Rubio oraz wysłannik USA na Bliski Wschód Steve Witkoff mają przybyć do Arabii Saudyjskiej, aby prowadzić rozmowy z przedstawicielami Rosji na temat zakończenia wojny na Ukrainie. Rosję reprezentować ma minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz doradca prezydenta Jurij Uszakow. W spotkaniu najprawdopodobniej nie weźmie udziału gen. Kellogg. Spotkanie na linii USA-Rosja zostało skrytykowane przez Ukraińców. "Nie zostaliśmy tam zaproszeni i nie uznamy ich wyników – oświadczył w poniedziałek Zełenski.

Pytany o tę kwestię Kolarski zaznaczył, że nie wiadomo, jaki będzie efekt negocjacji pokojowych.

"To, na co mamy wpływ, to to, żeby przedstawiać polskie stanowisko; dzięki pozycji prezydenta Dudy jest to możliwe. (...) Ukraina, żeby osiągnąć trwały pokój, trwały i sprawiedliwy pokój, musi być partnerem. Bez rozmów z udziałem Ukraińców żaden trwały pokój nie może być osiągnięty"

– podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Kellogg powiedział w poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli, że nikt nie narzuci ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu porozumienia pokojowego z Rosją. Podkreślił, że to Zełenski i naród ukraiński podejmą decyzję w sprawie pokoju z Rosją. Dodał, że jego podróż na Ukrainę jest nadal finalizowana i zapowiedział, że spotka się tam z ukraińskim prezydentem.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#bezpieczeństwo #wojna #Ukraina

az