Na nic protesty, które w ostatnich miesiącach ogarnęły całą Rosję. Prezydent Władimir Putin podpisał pakiet ustaw dotyczących reformy emerytalnej, w tym podniesienia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn - poinformował dziś Kreml. W praktyce to oznacza, że wielu Rosjan po prostu nie dożyje do emerytury, umierając na kilka albo i kilkanaście lat przed tym.
Wcześniej nowe przepisy przyjęła wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji.
Zgodnie z ustawą wiek emerytalny zacznie rosnąć już od 2019 roku. Będzie podnoszony stopniowo - co rok o sześć miesięcy - by docelowe progi osiągnąć w 2028 roku.
Zmiany niskiego dotąd wieku emerytalnego (55 i 60 lat) w Rosji ekonomiści uważają za nieuniknione, jednak z badań opinii publicznej wynika, że przeważająca większość Rosjan ich nie popiera. W 2005 roku Putin mówił publicznie, że wiek emerytalny nie zostanie podniesiony za jego prezydentury.
Zmianę wieku emerytalnego rząd Rosji zapowiedział w czerwcu br. Od tego czasu w kraju odbyło się wiele demonstracji przeciwko tej decyzji, organizowanych zarówno przez partię komunistyczną i związki zawodowe, jak i antykremlowską opozycję.
Według najnowszych danych WHO opublikowanych w 2018 roku długość życia w Rosji wynosi: u mężczyzn ok. 66 lat, u kobiet - ok. 77 lat. Jednak w praktyce w niektórych regionach Rosji ludzie nie dożywają nawet 55 lat.