Po zakończeniu spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wKancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef polskiego rządu podkreślił, że rozmowa dotyczyła współpracy dwustronnej, przyszłości UE, unijnego budżetu oraz bezpieczeństwa energetycznego i kryzysu migracyjnego.
- Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera, przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych i też w szerszej perspektywie. Cieszę się także, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której mowa jest też w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu - mówił szef polskiego rządu.
Premier Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym.
- Pragnę zapewnić, że Polska jest gotowa wypełniać treścią polsko-niemieckie partnerstwo w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym. [...] Uważamy, że bliska współpracy między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie zarówno w kontekście nowej agendy po Brexicie po marcu 2019 r. jak również wypracowania nowych ram finansowych, też wspólnej polityki cyfrowej, polityki w zakresie bezpieczeństwa czy polityki przemysłowej - mówił premier Morawiecki.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Rozmawialiśmy z panią kanclerz Angelą #Merkel o https://t.co/SrSDzzmzYz. dyrektywie o pracownikach delegowanych, swobodzie świadczenia usług, podniesieniu solidarności europejskiej.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 19, 2018
Odnosząc się do sprawy otrucia Siergieja Skripala premier Morawiecki ujawnił, że wraz z kanclerz Angelą Merkel będzie on postulował, aby Unia Europejska dała stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź na ten atak.
- Uzgodniliśmy z Merkel, że UE powinna dać stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź, oczekujemy od UE, aby w konkluzjach po Radzie Europejskiej, temat rosyjskiego ataku również się znalazł - zapowiedział premier Morawiecki.
Szef polskiego rządu przyznał, że z satysfakcją odnotował deklarowaną w niemieckiej umowie koalicyjnej wolę intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego
- Polska jest gorącym zwolennikiem wykorzystania tej formuły jako platformy rzeczywistych konsultacji. Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie, jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani. Chcemy rozwijać nasze relacje, ich pozytywnym elementem są ścisłe stosunki gospodarcze - mówił premier Morawiecki.