10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nietrzeźwym mówimy "NIE" - AKCJA

Każdego roku z powierzchni Polski znika średniej wielkości wioska ok. 500 osób, każdego roku zostaje rannych 5000 ludzi – mała gmina. To ofiary nietrzeźwych kierowców. Tym ludziom można uratować życie i zdrowie.

W zeszłym tygodniu policjanci tarnowskiej drogówki wspólnie z uczniami szkół w Pleśnej i Rzuchowej przeprowadzili akcję „No promil-No problem”. Spotkania z młodzieżą mają przede wszystkim na celu uświadamianie młodych, przyszłych kierowców o konsekwencjach związanych z prowadzeniem podjazdów po wpływem alkoholu. Ponadto systematyczne kontrole trzeźwości kierowców umożliwiają wyeliminowanie tych, którzy wsiadają za kierownicę w stanie nietrzeźwości.

Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.

Alkohol w sposób znaczący:

  • pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
  • wydłuża czas reakcji kierującego,
  • powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,
  • ogranicza pole widzenia,
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol! - pisze policja.

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie, bezpłatne i anonimowe badanie można wykonać w Komisariacie Policji Tarnów-Centrum przy ul. Narutowicza 6 oraz Komisariacie Policji Tarnów-Zachów przy ul. Ks. Indyka 2, które od niedawna wyposażone są w stacjonarne alkomaty dla mieszkańców.

 



Źródło: niezalezna.pl

#alkohol #Akcja #pijany kierowca #jazda pod wpływem alkoholu

redakcja