Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Największa szopka w Europie pod opieką papieża Franciszka. ZOBACZ katowicką "Betlejkę"

Szopka w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach jest największą w Europie, budowaną wewnątrz świątyni i po śląsku nazywana "betlejką". Co roku przyciąga tłumy pielgrzymów i turystów. W tym roku towarzyszą jej sceny z życia św. Klary oraz młodego męczennika ks. Jana Machy z Katowic i ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. W jej centralnej części znalazła się też postać papieża Franciszka. Dla budowniczych szopki i dla odwiedzających świątynię, spotkanie przy Stajence jest ważnym przeżyciem duchowym.

Katowicka "Betlejka"
Katowicka "Betlejka"

- Święty Franciszek wymyślił misteria bożonarodzeniowe, by przemówić do współczesnych i udało mu się to, dlatego są one kontynuowane do dziś. Śląskie "betlejki" podtrzymują tę piękną tradycję i przypominają światu, o tym co wydarzyło się w Betlejem  

- mówi franciszkanin o. Alan Rusek, proboszcz i kustosz franciszkańskiej bazyliki w Katowicach-Panewnikach. 

Szopka panewnicka obejmuje ponad 100 elementów ustawianych na specjalnej konstrukcji (całość ma 23 m szerokości i 18 wysokości).

Najstarszą figurą jest bardzo cenna kobieta z dzbanem, która liczy ok. 130 lat. Co roku pojawiają się nowe rzeźby, a stare są restaurowane. Zajmuje się tym Paweł Jałowiczor z Jaworzynki. Uzupełnieniem stajenki są żywe świerki podarowane przed Nadleśnictwo Katowice oraz światełka. 

-Światło daje życie Stajence, bez nich byłaby ona jakby martwa. W tym roku przygotowaliśmy szopkę w 14 dni, pracowało przy tym 8-10 osób, pod przewodnictwem pana Jałowiczora. Tak naprawdę jednak przygotowania do jej budowy trwają cały rok, bowiem już kiedy demontujemy szopkę zastanawiamy się nad tym, co trzeba poprawić -albo - co dołożyć nowego w przyszłym roku. Pan Paweł Jałowiczor mówi, że budowanie żłobka jest jak pisanie ikony. Całemu procesowi towarzyszy modlitwa. Żłobek to nie tylko konstrukcja, deski, domki i rzeźby, ale przede wszystkim przesłanie duchowe

- dodaje o. Alan Rusek. 

Przy żłóbku odbywają się adoracje stanowe (ponad 20 grup). W tym roku po raz pierwszy własną adorację mieli harcerze i skauci. Była też okazja do spowiedzi i komunii św. W bazylice przez 10 godzin dziennie sprawowany był sakrament pokuty, a całodobowo odbywała się Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dla pielgrzymów żłobek został odsłonięty przed pasterką, w której brało udział blisko 1,5 tys. osób. Szopkę będzie można oglądać do 2 lutego. Zwyczajowo na zewnątrz świątyni towarzyszy jej szopka ruchoma (tworzą ją figury np. królów Polski oddających cześć Dzieciątku) i żywa. Dla najmłodszych w żywej szopce są alpaki, kucyk, oślica, króliki i ptaki. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#szopka bożonarodzeniowa

Agnieszka Kołodziejczyk