CBOS zapytał Polaków, jak oceniają obecnie działalność Kościoła. Wyniki pokazują jasno, że od maja 2019 r. zanotowano wzrost pozytywnych ocen i jednoczesny spadek ocen krytycznych. Obecnie 53 proc. Polaków działalność Kościoła ocenia pozytywnie.
Działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków (53 proc., od maja zanotowano wzrost o 5 punktów procentowych), natomiast ok. jedna trzecia (34 proc., spadek o 6 punktów) ją krytykuje - poinformował CBOS.
"Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii o Kościele rzymskokatolickim, w czerwcu rejestrujemy pewną poprawę notowań tej instytucji"
- napisano w komunikacie.
"Krytykę działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie, identyfikujący się z lewicą, jak również, choć rzadziej, z politycznym centrum, a poza tym mieszkańcy największych miast oraz respondenci najmłodsi"
- informuje CBOS.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6–13 czerwca 2019 roku na liczącej 1115 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Poza opiniami o działalności parlamentu i prezydenta, które CBOS monitoruje w cyklu miesięcznym, w czerwcu zapytał również o ocenę funkcjonowania Państwowej Komisji Wyborczej i Kościoła rzymskokatolickiego. Pytanie dotyczące oceny działalności Kościoła brzmiało: „Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Kościoła rzymskokatolickiego?”.