Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kiedy ustawa o wyborach trafi z Senatu do Sejmu? Grodzki podaje możliwy termin

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki pytany poinformował, że ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich trafi z Senatu do Sejmu natychmiast po jej przegłosowaniu, prawdopodobnie 6 maja. Dopytywany czy ma pewność, że senatorowie zagłosują przeciwko tej ustawie odparł enigmatycznie, że będzie miał pewność jak zobaczy wyniki głosowania.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Sejm 6 kwietnia uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów, w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa znajduje się obecnie w Senacie.

Grodzki zapowiedział, że Senat wykorzysta przysługujące mu 30 dni na pracę nad ustawą; najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 i 6 maja.

Marszałek pytany w TVN24, kiedy Senat prześle ustawę do Sejmu odparł:
Natychmiast po przegłosowaniu. Prawdopodobnie 6 maja.

Dopytywany, czy ma pewność, że senatorowie 6 maja zagłosują przeciwko ustawie, powiedział, że będzie miał pewność jak zobaczy wyniki głosowania.

Mam wrażenie, że determinacja senatorów rośnie, ponieważ trudno znaleźć pozytywne przesłanki do tego, żeby te wybory musiały się odbyć 10 maja. Nie ma do tego, ani przesłanek epidemiologicznych, ani przesłanek dotyczących kształtu tych wyborów, ani logistycznej możliwości realizacji tych wyborów. Nie ma żadnego pozytywnego sygnału, który by skłaniał senatorów do głosowania za tą ustawą. Wczytując się w nastrojowe senatorów, mam wrażenie, że są zdecydowanie przeciwni temu kształtowi tej ustawy
- podkreślił Grodzki.

Marszałek Senatu podkreślił, że wybory powinny być organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a nie przez ministra aktywów państwowych.

Mam nadzieję, że wybory 10 maja nie zostaną przeprowadzone, że ta procedura, usługa pocztowa czy roznoszenie bezadresowych druków typu ulotka się nie odbędzie. Jeżeli one miałyby jakimś cudem jednak odbyć się 10 maja, to przyłączam się do tego, co mówi premier Tusk, że nie będzie sensu brania w tym udziału.
- mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

#wybory prezydenckie #Senat #ustawa #Tomasz Grodzki

redakcja