Żołnierze Niezłomni mieli zostać zapomniani lub kojarzyć się z bandytami, ale historia przyznała rację tym, którzy mieli odwagę, w sercu Boga i wierność ojczyźnie - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który przypomina o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-63. Podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do bohaterów.
- Żołnierze Niezłomni, mieliście zostać zapomniani, wasze bohaterstwo, wasza odwaga, wasze czyny, które były dyktowane miłością do ojczyzny miały zostać rzucone w zapomnienie, zakopane w dole, gdzieś głęboko zasypane wapnem, a pamięć o was - jeśli miała być jakaś - to taka, abyście kojarzyli się z bandytami, zdrajcami
- mówił Ziobro.
- Tak tą historię chcieli dla nas pisać zdrajcy, komuniści, służący sowieckim rozkazom, wykonującym sowieckie polecenia, wykonującym również z niezwykłą zaciętością zbrodnicze polecenia tortur, szykan, zadawania bólu i śmierci bohaterom, najodważniejszym z odważnych - dodał.
Podkreślił, że historia przyznała jednak rację Niezłomnym.
- Przyznała wam rację, przyznała rację tym, którzy mieli odwagę, którzy mieli w sercu Boga oraz wierność ojczyźnie. I dziś tu właśnie jesteśmy, żeby oddać wam cześć i pamięć - powiedział minister sprawiedliwości.
Dodał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy dziś obchodzić m.in. dzięki środowiskom patriotycznym, które nie zapomniały, o tym co Niezłomni zrobili dla Polski oraz prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który podjął decyzję o powołaniu tego święta.
- Jesteśmy też w tym miejscu ponieważ tu powstało muzeum, niejedyne w Polsce, które ma służyć temu, aby nie zapomniano prawdy o bohaterstwie, o odwadze, prawdy o waszych wspaniałych czynach - dodał Ziobro.
Dziękował też dyrektorowi muzeum dr. Jackowi Pawłowiczowi, wiceprezesowi IPN prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi, przedstawicielom polskiej nauki oraz wolontariuszom zaangażowanym w projekt odkrywania prawdy i pokazywania jej "ku pamięci następnych pokoleń Polaków".
- Bardzo wam wszystkim dziękuję za to zaangażowanie, za pasję i serce, które w to wkładacie - powiedział szef MS.