Muzyka polska i gry wyobraźni to dwa wątki, które zdominują 6. edycję AŻ Festiwalu organizowanego przez łódzką Akademię Muzyczną. Gośćmi rozpoczynającego się dzisiaj w Łodzi wydarzenia będą m.in. Anders Astrand, Krzesimir Dębski, Kevin Kenner i Grzegorz Nagórski.
- Podczas inauguracji zostaną wykonane utwory Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Olczaka oraz twórców związanych z Łodzią, czyli Olgi Hans, Sławomira Kaczorowskiego i Macieja Kabzy. Na finał – 1 grudnia - zabrzmią dzieła wpisujące się w historię Polski: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego z wybitnym solistą Kevinem Kennerem, Exodus Wojciecha Kilara i Uwertura dramatyczna Radogoszcz Antoniego Szewczyka
– poinformowała rzeczniczka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Aleksandra Bęben.
Z kolei na 27 listopada organizatorzy zaplanowali Koncert muzyki polskiej na Stulecie Niepodległości; złożą się na niego dzieła m.in. Stanisława Moniuszki, Karola Mikulego, Mieczysława Karłowicza i Grażyny Bacewicz. Ich wykonawcami będą pedagodzy Akademii, w tym rektorzy uczelni – profesorowie Cezary Sanecki (fortepian) i Beata Zawadzka-Kłos (sopran).
Dwa z kolejnych pięciu koncertów wypełni polska muzyka filmowa. Jak zaznaczyła Bęben, utwory łodzianina Wojciecha Lemańskiego będą wykonywane do prezentowanych na żywo fragmentów filmów, do których zostały napisane. Wykonawcami tego projektu - pt. Między niebem a ziemią - będą soliści, kwartet smyczkowy, chór i Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ.
Natomiast muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego będzie towarzyszyć projekcji przedwojennego filmu niemego "Zew morza" w reżyserii Henryka Szaro.
Dla festiwalowej publiczności zagra wybitny polski puzonista jazzowy Grzegorz Nagórski ze swoim reaktywowanym kwartetem, a w świat francuskich dworów sprzed wieków zabierze ją Balet Dworski Cracovia Danza, wykonujący dawne tańce z towarzyszeniem Studenckiej Orkiestry Barokowej.
Koncert Gry wyobraźni będzie popisem instrumentów perkusyjnych i chórów – a to za sprawą szwedzkiego perkusisty Andersa Astranda, który wystąpi m.in. z Lawrencem Ugwu (djembe) oraz zespołem The Bacewicz Percussion Ensemble.
Według rzeczniczki łódzkiej uczelni, podczas festiwalu zaprezentuje się na scenie siedem zespołów i dwa chóry działające w Akademii. "Dla występujących w nich studentów koncerty AŻ Festiwalu są niecodzienną możliwością wystąpienia na scenie ze znakomitymi artystami z kraju i zagranicy. Dla publiczności z Łodzi i regionu to kilkanaście godzin muzyki w interpretacjach łączących energię młodych i dojrzałość mistrzów" – dodała.