Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Chcą powiązać budżet unijny z kwestią praworządności. Mocne słowa ministra o pewnej „grupie przyjaciół”

– Państwa chcące redukcji budżetu Unii Europejskiej podnoszą kwestię praworządności – to narzędzie polityczne służące osłabieniu pozycji Polski w UE w trakcie negocjacji i instrument wywierania presji. "Grupa przyjaciół praworządności" pokrywa się z grupą chcącą obniżenia swej składki – ocenił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Wikimedia Commons/Kpalion

Minister Czaputowicz na konferencji po wizycie w Belgradzie został zapytany m.in. o negocjacje ws. nowego wieloletniego budżetu UE po przedstawieniu propozycji Komisji Europejskiej, w której zostały zmniejszone, w stosunku do obecnych, środki mające przypaść Polsce m.in. w ramach polityki spójności. Szef MSZ powiedział, że Polska stoi na stanowisku, iż "to nie jest dobra podstawa do negocjacji" i że "nie zgodzimy się na tak drastyczne ograniczenie funduszy strukturalnych".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Parlament Europejski debatuje na temat praworządności w Polsce

Szef MSZ podkreślił, że nie jesteśmy sami, ale jest grupa państw, którą można nazwać "grupą przyjaciół polityki spójności", która - jak mówił - "będzie bronić poważnego budżetu w tym zakresie". Minister zaznaczył, że jesteśmy na początku negocjacji, "nie jesteśmy na straconej pozycji".

Ale oczywiście te negocjacje będą trudne - zdajemy sobie z tego sprawę – dodał szef MSZ.

Zaznaczył przy tym, że po drugiej stronie są państwa, które chciałyby ograniczyć swoją składkę, w związku z tym budżet UE. Czaputowicz powiedział w tym kontekście, że "dostrzegamy też tutaj pewną taką tendencję, że te państwa, które są płatnikami netto, chcą redukcji budżetu, zarazem podnoszą kwestię praworządności".

Myślimy, że to jest narzędzie polityczne służące osłabieniu pozycji Polski w UE w procesie negocjacji i że te kwestie związane z praworządnością nie mają tylko związku z rzeczywistością, jaka miała miejsce w Polsce, jeśli chodzi o reformę systemu sądownictwa, ale może to być taki właśnie instrument wywierania presji, bowiem "grupa przyjaciół praworządności" pokrywa się w 100 proc. z grupą, która chce obniżenia składki tych państw w UE. Nie sądzę, żeby to był przypadek – powiedział szef MSZ.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#budżet UE #jacek czaputowicz #MSZ #praworządność

redakcja