Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Kulisy przestępczej reprywatyzacji. Kuratorzy ustanowieni dla osób urodzonych 128 i 138 lat temu

Osiem osób, w tym troje adwokatów, zostało zatrzymanym w sprawie reprywatyzacji w stolicy. Zarzucono im oszustwa na mieniu o wielkiej wartości.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Osiem osób, w tym troje adwokatów, zostało zatrzymanym w sprawie reprywatyzacji w stolicy. Zarzucono im oszustwa na mieniu o wielkiej wartości. Poinformował o tym dzisiaj prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Kwota ewentualnych oszustw to 46 mln zł!

Szef PK podczas konferencji dotyczącej czwartkowych zatrzymań w jednej ze spraw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, powiedział, że w sumie zarówno we Wrocławiu jak i w Warszawie prowadzonych jest 175 postępowań w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Dodał, że śledztwo w którym zatrzymano w czwartek osiem osób, zostało wszczęte w październiku 2016 r. i dotyczy w sumie czterech nieruchomości. Jak ujawnił, zarzuty postawione zatrzymanym dotyczą oszustw na mieniu o wielkiej wartości. Bogdan Święczkowski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślali, że zarzuty postawione tym ośmiu osobom dotyczą czterech nieruchomości.

Takich nieruchomości badanych są jeszcze setki

- dodał Zbigniew Ziobro.

W tej sprawie zabezpieczono też szereg różnego rodzaju środków finansowych, papierów wartościowych, mienia. Dokonano zabezpieczeń majątkowych na ponad 8 mln zł. Biżuterie, luksusowe samochody, mercedesy, bentleye...

- powiedział Święczkowski.

Zatrzymanym prokuratura zarzuciła oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia. Kwota ewentualnych oszustw to 46 mln zł

- dodał.

Jak sprecyzował prokurator krajowy, sprawa dotyczy czterech nieruchomości w Warszawie - przy ul. Twardej 8, Twardej 10, Chmielnej i Królewskiej 39. Święczkowski wyjaśniał, że sprawcy uzyskiwali pełnomocnictwa od jednego ze spadkobierców, a co do pozostałych ustanawiani byli kuratorzy. Następnie w wyniku orzeczeń sądowych przejmowano nieruchomości, a później występowano o jej zwrot do warszawskiego ratusza.

Święczkowski powiedział, że z niektórymi spadkobiercami były zawierane umowy, których wartość była wielokrotnie niższa niż praw do nieruchomości. Dodał, że zostali ustanowieni kuratorzy dla osób urodzonych 128 i 138 lat temu.

Pytanie w związku z tym, na które będzie musiała prokuratura znaleźć odpowiedź, to jest o rolę w tych przedsięwzięciach konkretnych sędziów, którzy podejmowali tego rodzaju kuriozalne decyzje

- powiedział Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że takich decyzji „nie da się obronić z punktu widzenia doświadczenia życiowego, logiki ani porządku prawnego”.

Potwierdza się też, o czym mówiliśmy, że istotną rolę w tej sprawie odgrywali przedstawiciele palestry; jest to bardzo smutne i pokazuje tą niechlubną kartę części działania polskich prawników

- oświadczył Ziobro.

Według niego, to wstępny etap postępowań prokuratorskich ws. reprywatyzacji w stolicy.

W tle mamy bardzo wiele wątków (...), przed nami są setki nieruchomości, co do których są poważne podejrzenia, że mechanizm przestępczy był tam zbliżony, podobny, a czasami wręcz analogiczny do tych, które tutaj uchwyciła prokuratura i CBA

- zaznaczył.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zapowiedział następne działania procesowe „w kolejnych tygodniach, miesiącach” prokuratorów z Wrocławia i z Warszawy.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Warszawa #reprywatyzacja

pb