10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jaki udział w reprywatyzacji mieli warszawscy adwokaci? Wkroczył rzecznik dyscyplinarny

Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej wyjaśnia udział warszawskich adwokatów w postępowaniach dotyczących reprywatyzacji nieruchomości w stolicy.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej wyjaśnia udział warszawskich adwokatów w postępowaniach dotyczących reprywatyzacji nieruchomości w stolicy. W związku z dzisiejszymi czynnościami podejmowanymi na zlecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wystąpił ponownie o udostępnienie materiałów procesowych z postępowań w celu podjęcia czynności dyscyplinarnych - podaje Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przesłuchuje trzy osoby podejrzane w śledztwie ws. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. 

Trwają czynności związane ze przedstawieniem tym osobom zarzutów i przesłuchaniem ich w charakterze podejrzanych. Do czasu zakończenia czynności ze wszystkim zatrzymanymi nie ujawnimy treści zarzutów  

- powiedziała w poniedziałek wieczorem na briefingu prasowym rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg.

Dodała, że w Warszawie nadal prowadzone są czynności z dwoma pozostałymi zatrzymanymi. "Nie wiemy kiedy one się zakończą" - powiedziała.

Zimoląg nie chciała ujawnić treści zarzutów, ani powiedzieć którzy z zatrzymanych zostali w poniedziałek doprowadzeni do wrocławskiej prokuratury.

W poniedziałek rano CBA, na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, zatrzymało pięć osób w śledztwie dot. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Prokuratura Krajowa podała, że CBA zatrzymało: znanego warszawskiego adwokata Roberta N., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakuba R., rodziców byłego urzędnika – Wojciecha R. i Alinę D., a także Marcina L.

Zimoląg poinformowała, że podstawą do wszczęcia śledztwa w ramach, którego przeprowadzono zatrzymania, było zawiadomienie Urzędu m.st. Warszawy o nabyciu przez Jakuba B., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, roszczeń do jednej z warszawskich nieruchomości, w konsekwencji zaś – nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu.

CZYTAJ WIĘCEJ: CBA zatrzymało pięć osób w związku z reprywatyzacją w Warszawie

Pierwsze zarzuty zostały już postawione przez Rzecznika Dyscyplinarnego w toczących się postępowaniach dyscyplinarnych. Chodzi o listopadowe zarzuty naruszenia etyki zawodowej dla mec. N., który prowadził m.in. reprywatyzację działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70, przy Pałacu Kultury i Nauki.

Nowe informacje mają być przeanalizowane pod kątem prowadzonych już czynności przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie traktuje tę sprawę jako bardzo ważną. Nikt tak bardzo, jak warszawska Adwokatura nie jest zainteresowany tym, aby sprawa udziału warszawskich adwokatów w procesach reprywatyzacji warszawskich nieruchomości została dokładnie i transparentne wyjaśniona

-czytamy w oficjalnym komunikacie Rady Adwokackiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lista podejrzanych warszawskich reprywatyzacji

Śledczy z Warszawy i Wrocławia prowadzą  ​ponad 150 postępowań w sprawie reprywatyzacji, które dotyczą blisko 200 nieruchomości.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 postępowań dot. zwrotu nieruchomości w Warszawie. Śledztwa prowadzone we Wrocławiu dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Foksal 179, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Kazimierzowskiej, Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz Książęcej.
 

 



Źródło: PAP,ora-warszawa.com.pl

#Warszawa #reprywatyzacja

Marek Nowicki