O przyjęcie 3,5 tys. złotych łapówki od dwóch świętokrzyskich przedsiębiorców oskarżyła kielecka prokuratura 56-letnią dyrektorkę Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Małgorzatę S. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Kielcach.
S. w połowie września 2015 r. została zatrzymana przez funkcjonariuszy CBA, a prokuratura przedstawiła jej wówczas zarzut przyjęcia łapówki. Kobieta nie przyznała się.
Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Jak wynika z komunikatu prasowego przekazanego przez rzecznika kieleckiej prokuratury Daniela Prokopowicza,
akt oskarżenia obejmuje zarzuty wobec czterech osób.
Dyrektorce PUP zarzucono, przyjęcie - w związku z pełnioną funkcją publiczną –
3,5 tys. zł korzyści majątkowej, w zamian za zawarcie umów na zorganizowanie stażu dla konkretnej osoby w firmie prowadzonej przez dwóch świętokrzyskich przedsiębiorców, którzy mieli jej wręczyć łapówkę oraz w zamian za przychylne nastawienie do składanych przez nich w przyszłości w urzędzie wniosków.
Przedsiębiorcy – 45-letni Hieronim Ł. i 48-letni Grzegorz Ł. -
są podejrzani o wręczenie S. łapówki. Hieronim Ł. miał też powoływać się na wpływy w urzędzie pracy i w zamian za przyjęcie 100 zł łapówki podjąć się pośrednictwa w załatwieniu tam sprawy dla 50-letniej Janiny M. Kobieta jest podejrzana o wręczenie 45-latkowi łapówki.
W toku śledztwa podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Małgorzata S. oraz przedsiębiorcy składali wyjaśnienia w sprawie. Janina M. odmówiła składania wyjaśnień. Za zarzucane oskarżonym czyny, grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.
W momencie zatrzymania Małgorzata S.
była kandydatką PSL w wyborach do Senatu, w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki. Po zatrzymaniu została zawieszona w prawach członka partii. Władze PSL cofnęły jej też rekomendację w wyborach i wezwały, by wycofała się ze startu (kandydaturę już zarejestrowano, więc nie mógł wycofać jej sam komitet).
Źródło: niezalezna.pl,PAP
#Kielce
#łapówka
wg