Popularny portal społecznościowy Twitter jest nieocenionym źródłem informacji o swoich użytkownikach, szczególnie jeśli chodzi o naukową analizę zamieszczanych tam wypowiedzi. Posty doczekały się już wielu opracowań naukowych i wciąż wykorzystuje się je do odkrywania zaskakujących zależności. Naukowcy z University of Pennsylvania zaprzęgli komputery do następnych analiz i ogłosili, że Twitter może przewidywać problemy kardiologiczne swoich użytkowników.
Amerykańscy naukowcy porównali język tweetów z jednego hrabstwa z danymi medycznymi wskazującymi na zachorowalność w tym rejonie na choroby serca.
Okazało się, że obie te mapy pokrywały się niemal idealnie. Badacze są zgodni, że wypowiedzi, które zamieszczamy na Twitterze są zapisem nie tylko naszych myśli i emocji, ale także pewnym wyrazem naszego zdrowia.
Poprzednie prace badawcze identyfikowały wiele czynników które wskazywały na możliwość wystąpienia chorób serca jak na przykład: małe zarobki, palenie papierosów czy stres. Tym razem zespół badaczy wykazał, że to właśnie
Twitter może uzyskiwać więcej informacji dotyczących ryzyka zachorowania na choroby serca łącząc te czynniki w całość. Zjawisko to określono mianem „psychologicznej atmosfery społeczności”.
Naukowcy wykazali, że ekspresja negatywnych emocji takich jak:
gniew, stres czy zmęczenie przejawiająca się w tweetach jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Wykazano także, że pozytywne emocje takie jak ekscytacja czy optymizm są związana z mniejszym ryzykiem zachorowalności.
Zdaniem wielu badaczy, już wkrótce
Twitter może stać się o wiele szybszym i aktualniejszym narzędziem badań wielu kwestii społecznych niż dotychczasowe i tradycyjne metody.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Jacek Szpakowski