Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawia posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Okazuje się, że po latach rządów PO-PSL Polska ma jedną z najwyższych na świecie negatywnych inwestycyjnych pozycji walutowych. „Wysokie uzależnienie od zagranicznego kapitału jest niebezpieczne. Teraz rząd stara się robić to, co może, by ten proces odwrócić” - mówił wicepremier.
Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że negatywna inwestycyjna pozycja walutowa netto Polski jest dzisiaj na poziomie 66 proc. w stosunku do PKB. Jest to jedna z najwyższych negatywnych pozycji na świecie.
- Negatywna inwestycyjna pozycja netto walutowa Polski jest dzisiaj na poziomie 66 proc. - łatwo zapamiętać, 2/3 do PKB. To jedna z najwyższych negatywnych pozycji na świecie. Tak wygląda poziom naszego uzależnienia od kapitału zagranicznego - wskazał wicepremier, minister rozwoju i finansów.
Wicepremier wyjaśnia, że wysokie uzależnienie od zagranicznego kapitału jest niebezpieczne, a rząd Beaty Szydło robi teraz to, co może, aby ten proces odwrócić. Zgodnie z informacją udzieloną przez Mateusza Morawieckiego posłom, po wdrożeniu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju poziom uzależnienia Polski od zagranicznego kapitału spada.
Jednocześnie wicepremier Morawiecki wskazał, że jedną z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce jest pułapka średniego dochodu.
Komisja Finansów Publicznych zakończyła posiedzenie. Podsumowanie: @MF_GOV_PL w 2017 r. wzrost PKB o ok. 4%, deficyt budżetowy ok. 41 mld pic.twitter.com/aAomHzvfZr
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) September 13, 2017
Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że na informację tę warto popatrzeć pod kątem tego, w jaki sposób Polska radzi sobie ze zidentyfikowanymi pułapkami. Zaznaczył, że jedną z głównych zidentyfikowanych pułapek jest pułapka średniego dochodu.
- Ona się wiąże z tak prostą sprawą, a zarazem tak zasadniczą, fundamentalną w gospodarce narodowej, jaką jest poziom wynagrodzeń, wzrost wynagrodzeń, poziom kwalifikacji. W tym zakresie można już powiedzieć (...), że przez pierwsze dwa lata rządów pani premier Beaty Szydło mamy około 5-proc. wzrost wynagrodzeń w każdym z tych lat. W czasach poprzedzających rządy PiS, przez osiem lat ten wzrost wynosił średniorocznie ok. 2 proc. (w składanym procencie ok. 20 proc.), przy czym nominalny wzrost PKB w tym czasie wyniósł prawie 50 proc. Mamy do czynienia z bardzo zasadniczym rozwarciem - podkreślił Morawiecki.
M.Morawiecki: gł.daniny zaplanowane na 2017: VAT,PIT,CIT i akcyza na poziomie 301 mld względem 274 za 2016. Plan ten zrealizujemy z nawiązką pic.twitter.com/gEm2TRPfub
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) September 13, 2017