Dziś w mediach społecznościowych ministerstwa spraw zagranicznych pojawił się apel do władz białoruskiego reżimu. Przypominając, że obchodzony jest dziś Dzień Więźnia Politycznego, strona polska domaga się od Mińska uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Niepokoi fakt, iż taki status ma w tej chwili na Białorusi niemal 1,5 tysiąca osób...
Problem z wysokimi wyrokami, na jakie skazuje reżim Łukaszenki wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się tej polityce, zauważalny jest od wielu lat. Trzeba przyznać wprost - zjawisko nasiliło się od 2021 roku, kiedy to na granicy polsko-białoruskiej rozpoczął się potężny szturm migrantów przywożonych na granicę zarówno przez władze na Kremlu, jak i te w Mińsku.
Zapoczątkowana w lutym 2022 roku wojna na Ukrainie - na pełną skalę - tylko "dolała oliwy do ognia". W związku z tym, dziś, kiedy obchodzony jest Dzień Więźnia Politycznego, polskie ministerstwo spraw zagranicznych ponownie zwróciło się do strony białoruskiej.
"Niemal 1500 osób posiada na Białorusi status więźnia politycznego. W przypadający dziś Dzień Więźnia Politycznego ponownie wzywamy władze w Mińsku do uwolnienia wszystkich zatrzymanych, w tym A. Poczobuta, oraz do zaprzestania dalszych represji"
Niemal 1500 osób posiada na Białorusi status więźnia politycznego.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) May 21, 2023
W przypadający dziś Dzień Więźnia Politycznego ponownie wzywamy władze w Mińsku do uwolnienia wszystkich zatrzymanych, w tym A. Poczobuta, oraz do zaprzestania dalszych represji.
W tym miejscu należy przypomnieć, że kilka miesięcy temu - w lutym - białoruskie władze w politycznym procesie zarzuciły Andrzejowi Poczobutowi, czyli Polakowi żyjącemu na Białorusi - dziennikarzowi - "wzniecanie nienawiści", skazując go tym samym na osiem lat więzienia. Poczobut, choć był namawiany do zwrócenia się do Alaksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie, kategorycznie tego odmówił.
W tej chwili publicysta przebywa w areszcie więzienia nr 1 w Grodnie, gdzie oczekuje na termin rozprawy apelacyjnej do wyroku ogłoszonego 9 lutego. Ma odbyć się ona przed Sądem Najwyższym.
Strona polska cały czas domaga się jego uwolnienia, a także zdjęcia z niego politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. W dzień po jego skazaniu polskie władze podjęły decyzję o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach ze względu "na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Później zostały wprowadzone kolejne ograniczenia na granicy z krajem Łukaszenki. MSWiA oświadczyło wówczas, że jeśli Poczobut zostanie uwolniony, to przejścia zostaną otwarte. MSZ zapewnia, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.