50. urodziny obchodzi dzisiaj Andrzej Poczobut, Polak żyjący na Białorusi, dziennikarz, publicysta, skazany przez reżim dyktatora Aleksandra Łukaszenki na 8 lat więzienia w politycznym procesie. - Człowiek wolności, ikona walki o prawdę, niezłomny narrator prawdziwej historii, strażnik pamięci historycznej, krzewiciel języka i kultury polskiej, bohater Polaków i Białorusinów - tak o Poczobucie napisał dzisiaj ambasador RP na Białorusi, Artur Michalski.
Andrzej Poczobut urodził się 16 kwietnia 1973 r. w Brzostowicy Wielkiej w obwodzie grodzieńskim na terenie Białorusi. Pochodzi z polskiej rodziny kultywującej tradycje patriotyczne.
"Andrzej Poczobut, człowiek wolności, ikona walki o prawdę, niezłomny narrator prawdziwej historii, strażnik pamięci historycznej, krzewiciel języka i kultury polskiej, bohater Polaków i Białorusinów, jeden z blisko 1500 więźniów politycznych na Białorusi kończy dzisiaj 50 lat" - napisał dzisiaj na Twitterze Artur Michalski, ambasador RP na Białorusi.
Andrzej Poczobut, człowiek wolności, ikona walki o prawdę, niezłomny narrator prawdziwej historii, strażnik pamięci historycznej, krzewiciel języka i kultury polskiej, bohater Polaków i Białorusinów, jeden z blisko 1500 więźniów politycznych na Białorusi kończy dzisiaj 50 lat. pic.twitter.com/g6Ov8LCsdZ
— Artur Michalski (@michalski_artur) April 16, 2023
8 lutego białoruski reżim skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu apelacji przed Sądem Najwyższym.
Według białoruskiego sądu Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”.
Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego – za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz zaprzestanie represji przedstawicieli mniejszości.
Dzień po skazaniu Poczobuta, które polskie władze nazwały „haniebnym”, Warszawa zdecydowała o zamknięciu przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.