Według opublikowanego dziś sondażu CBOS, gdyby wybory odbywały się na początku roku, PiS uzyskałoby poparcie na poziomie 32%, a druga w kolejności KO 22 proc. Do Sejmu weszłyby cztery partie.
Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku roku, udział w nich wzięłoby niespełna trzy czwarte dorosłych Polaków (74 proc.). W porównaniu z zapowiedziami z grudnia ubiegłego roku styczniowe deklaracje uczestnictwa w wyborach parlamentarnych obniżyły się o 3 pkt proc.
Nie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (13 proc.), natomiast wzrosła liczba respondentów z góry odrzucających udział w wyborach parlamentarnych (13 proc., wzrost o 3 pkt proc).
Zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów zadeklarowała niespełna jedna trzecia wybierających się na wybory (32 proc., wzrost o 1 pkt proc.).
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez ponad jedną piątą zdeklarowanych uczestników wyborów (22 proc., wzrost o 1 pkt proc.).
Największą zmianą odnotowaną w tym miesiącu jest spadek poparcia dla zajmującej trzecie miejsce w sondażu Polski 2050 Szymona Hołowni. W styczniu na ugrupowanie chce głosować 7 proc. wybierających się na wybory, to o 4 pkt proc. mniej niż w grudniu.
Niemal tyle samo głosów uzyskała w tym miesiącu Konfederacja WiN, mająca wśród zdeklarowanych wyborców 7 proc. zwolenników (o 1 pkt proc. więcej niż w grudniu).
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się już teraz, pozostałe ugrupowania mogłyby mieć problem z wprowadzeniem swoich przedstawicieli do parlamentu.
Co dwudziesty z deklarujących swój pewny udział w głosowaniu oddałby głos na Lewicę (5 proc., wzrost o 1 pkt proc.). W styczniu chęć głosowania na PSL-Koalicję Polską w porównaniu z grudniem minimalnie się pogorszył (3 proc., spadek o 1 pkt proc.). W tym miesiącu swoich zwolenników znalazły jeszcze Kukiz’15 oraz Porozumienie (po 1 proc. głosów).
W porównaniu z grudniem bez zmian pozostaje odsetek niezdecydowanych wyborców – niespełna jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałaby swój głos (18 proc.). Od ubiegłego miesiąca nie zmienił się również odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych (4 proc.).
Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Zastosowano procedurę mxed-mode, każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI).
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1028 osób (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAWI).