- Polityka prorodzinna jest jednym z najważniejszych wyzwań rządu polskiego na najbliższe miesiące - przyznała wicepremier Beata Szydło w wieczornej rozmowie na antenie Telewizji Republika. Podkreśliła, iż w planach są już kolejne reformy. Premier Szydło skomentowała także doniesienia o jej rzekomym starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską w programie "W punkt" wicepremier Beata Szydło przyznała, że bezpośrednie spotkania z wyborcami są podstawą pracy parlamentarzystów. Tylko w ten sposób, a nie siedząc w gabinetach, można poznać realne potrzeby Polaków. Jak przebiegają spotkania z politykami PiS?
Jestem orędownikiem tego, żeby jeździć i spotykać się z wyborcami. Każdy polityk powinien robić to cały czas, nie tylko w kampaniach wyborczych. Cieszę się, że ta akcja jest prowadzona, te rozmowy są potrzebne. Przychodzi bardzo dużo ludzi, to ludzie, którzy rozmawiają o swoich sprawach, interesują się co się dzieje w polityce ogólnopolskiej. Te rozmowy mają dwa wymiary: my jesteśmy po to, żeby wysłuchać ludzi, powiedzieć co robimy, jak pracujemy, jakie mamy propozycje, ale też przede wszystkim ja zawsze staram się słuchać ludzi. Szczególnie ważne są głosy krytyczne. Polacy mówią: "nie zapominajcie, że my tu jesteśmy". Bardzo dobrze stało się, że pojechaliśmy w Polskę na rozmowy i chciałabym, żeby były one kontynuowane.
- mówi Beata Szydło.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Szydło w TV Republika: grupa sędziów pokazuje: "my możemy wszystko"
Zamieszanie wprowadzane przez opozycję, dotyczące głównie reformy sądownictwa, często przykrywa realne prace polskiego rządu. Beata Szydło zapytana o to, nad czym obecnie pracuje polski rząd, podkreśla:
- W tej chwili pracujemy nad ustawą emerytur dla mam, tą zapowiedzianą w czasie naszej konwencji. Myślę, że we wrześniu ta ustawa trafi do sejmu. Mamy już bardzo zaawansowane prace nad projektem. Większość projektów, które zostały ogłoszone w trakcie konwencji, została wdrożona. Ten najważniejszy, czyli wyprawka, jest bardzo dobrze realizowany. Są tysiące zgłoszeń, cieszy się to bardzo dużym zainteresowaniem. Drugi ważny projekt to strategia polityki społecznej na kolejne lata, na kolejne kadencje. Ten dokument będzie bardzo konkretny i będzie dotyczył najważniejszych planów, które rząd, wierzę w to głęboko, Prawa i Sprawiedliwości będzie realizował w kolejnej kadencji.
Programy "500+" i "Dobry start", podniesienie płacy minimalnej czy wzrost dochodów z podatków to realne sukcesy rządu. Każdy polityk stawia sobie jednak kolejne wyzwania. Według Beaty Szydło, tych nie brakuje również w przypadku gabinetu, na czele którego stoi premier Mateusz Morawiecki.
Jednym z najważniejszych wyzwań, które stoi przed Polską, jest demografia. Chciałabym w tej kadencji przygotować pakiet projektów prorodzinnych, które byłyby zebrane w jednym dokumencie. Mamy konstytucję dla biznesu, konstytucję dla nauki, dlaczego nie zrobić konstytucji dla rodziny? Do tego oczywiście polityka senioralna, system emerytalny. To są te wyzwania, które stoją przed nami.
W ostatnim czasie media spekulowały o możliwym starcie Beaty Szydło w wyborach do europarlamentu. Według wielu doniesień, była premier mogłaby być twarzą PiS w tych wyborach. Sama zainteresowana studzi nastroje, choć przyznaje, że ostateczna decyzja nie należy do niej.
- Biorę to pod uwagę, każdy z polityków musi planować swoją przyszłość. Jeżeli będzie taka decyzja partii i pana prezesa Kaczyńskiego, to ja nie będę się od tego uchylać. W tej chwili najważniejszą kampanią jest jednak kampania samorządowa - podkreśliła.