Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Skarby Puszczy Sandomierskiej

W Widłach Wisły I Sanu leży kraina, w której do dziś zachowały się wielkie lasy pełne zwierzyny. Występują tu niespotykane nigdzie indziej w kraju rośliny, a swoje gniazda zakładają najpiękniejsze ptaki Polski. Ta kraina to Puszcza Sandomierska - pełna osobliwości świata fauny i flory. Warto poznać także historię i kulturę Lasowiaków, dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

ekamelev

Puszcza Sandomierska  to zwarty kompleks leśny ciągnący się na terenie Kotliny Sandomierskiej od Tarnobrzega na północy po Rzeszów na południu. W okresie średniowiecza była to naturalna granica pomiędzy Polską a księstwami ruskimi. Jeszcze dziś można zauważyć historyczne krańce Puszczy Sandomierskiej znajdujące się zarówno pod Lwowem, jak i pod Krakowem, co wskazuje, że była to jedna z naszych największych puszcz. Do tej pory jest to jeden z większych zwartych i niezbadanych polskich kompleksów leśnych. Puszcza Sandomierska jest ważnym ekosystemem Polski południowo-wschodniej. Obecnie znaczna część znajduje się w granicach obszaru Natura 2000.

Przez puszczę przepływa rzeka Łęg, mająca także źródła na jej terenie. Rzeka ta jest prawobrzeżnym dopływem Wisły. W rejonie Budy Stalowskiej znajduje się duży kompleks znaturalizowanych stawów rybnych. W okolicach stawów licznie występują stare dęby, lipy, olchy, brzozy, sosny. Miejscami tereny leśne są mocno zabagnione z dużą ilością powalonych drzew co tworzy atmosferę ostępów niedostępnych i dzikich, gdzie da się odczuć ducha pra-puszczy.

Do ciekawych i rzadkich roślin występujących na terenie puszczy należy zaliczyć następujące gatunki: długosz królewski, mącznica lekarska, zimoziół północny, lilia złotogłów, knieć błotna, wawrzynek główkowy, widłak goździsty, grzybienie białe, rosiczka okrągłolistna, bluszcz pospolity, bagno zwyczajne, czosnek niedźwiedzi, żurawina błotna, wełnianka pochwowata. Puszcza  znana jest z bogactwa borowików, kozaków, podgrzybków, kań i innych gatunków pospolitych. Lasy dają schronienie dużym ssakom jakimi są: jelenie, sarny, daniele,  dziki,  a  niekiedy  łosie, wilki, rysie.

Walory przyrodnicze Puszczy Sandomierskiej są wyjątkowe i coraz bardziej unikalne. Pola i łąki pełne bujnej roślinności to krajobraz, który daje ukojenie psychice zmęczonego człowieka.


 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Puszcza Sandomierska

redakcja