Ponad 20 tys. wrocławskich uczniów i przedszkolaków zadeklarowało w tym roku, że do szkół i przedszkoli będzie jeździło rowerami, na hulajnodze lub na wrotkach. Udział w miejskiej kampanii \"Rowerowy maj\" zadeklarowały 42 szkoły i cztery przedszkola.
Miejska kampania "Rowerowy maj" ma na celu promocję zdrowego stylu życia. Z roku na rok cieszy się większą popularnością. W pierwszej edycji brały udział 24 szkoły podstawowe, w tym roku – w trzeciej edycji – akces zgłosiło niemal dwa razy więcej placówek oświatowych.
Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj podkreślił, że stolica Dolnego Śląska od lat dąży do stworzenia dobrej i bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów. "Powstają nowe drogi i pasy dla rowerów, kontrapasy i śluzy rowowe. Mamy coraz więcej stojaków rowerowych oraz wiat rowerowych. Także system wypożyczalni rowerów odnotowuje coraz większą liczbę wypożyczeń" - powiedział Bluj.
Wrocławscy urzędnicy podkreślają, że codzienna jazda rowerem do szkół oprócz poprawy kondycji fizycznej przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza w mieście.
"W wielu wypadkach rower może okazać się równie szybki lub nawet szybszy niż samochód" - podkreśliła dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju wrocławskiego magistratu Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Według dany Urzędu Miasta, w maju 2017 r. przynajmniej raz na rowerze do szkoły przyjechało 8532 uczniów. "Najbardziej rowerową szkołą z frekwencją 87 proc. w 2017 r. była Szkoła Podstawowa nr 42 z ul. Wałbrzyskiej" - powiedział wrocławski "oficer rowerowy" Daniel Chojnacki.