Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dzień Całowania Złotowłosych

Dzień Całowania Złotowłosych jest obchodzony corocznie 12 stycznia na całym świecie. Jest kilka teorii, które wyjaśniają pochodzenie takiego koloru włosów, ale żadna nie została poparta rzetelnymi badaniami.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Anastacia Cooper, pixabay

Dzień Całowania Złotowłosych został zapoczątkowany w 2009 roku przez Kanadyjczyka, (Dereka Forgie, jednego z użytkowników facebooka w odpowiedzi na przeprowadzoną również na facebooku kampanię z listopada 2008 roku Kopnij Rudego). Akcja „Kopnij Rudego” spowodowała liczne ataki na rudowłose dzieci w szkołach, wywołując tym samym międzynarodowe oburzenie i potępienie takich zachowań. W odpowiedzi na to postanowiono, że 12 stycznia będzie corocznym dniem całowania złotowłosych, co jest zdecydowanie pokojowo nastawioną aktywnością. W kolejnych latach coroczne święto było obchodzone w różnych częściach świata, często w postaci popularnych wydarzeń opisywanych np. w popularnej brytyjskiej prasie. 
 
Wg. badań naukowców, na świecie rude włosy występują u około 1-2% populacji. Jest kilka teorii, które wyjaśniają pochodzenie takiego koloru włosów, ale żadna nie została poparta rzetelnymi badaniami. Natomiast amerykańscy naukowcy dowiedli, że osoby o rudych włosach mają większą wrażliwość na ból, potrzebują większej dawki środków znieczulających oraz są mniej wytrzymali na wysokie temperatury i porażenie przez prąd. Okazuje się, że czerwony pigment włosów jest bardzo trwały i zmiana koloru włosów zazwyczaj jest nieco kłopotliwa. Zaletą jest fakt, że na starość włosy nie siwieją - najpierw zmieniają się na kolor piaskowy, a później stają się białe. 

Życie rudowłosych, szczególnie w okresie szkolnym, nie jest łatwe, bo w codziennym życiu od lat funkcjonują stereotypy. Ta raczej niechlubna wyjątkowość często powoduje, że opinie ludzi o „czerwonowłosych” są skrajne: od kpin i żartów po podziw. Podobno w starożytnym Egipcie rudowłosych uważano za pechowców i czasem grzebano ich żywcem, jako ofiarę dla boga Ozyrysa. Starożytni Grecy uważali, że rudowłosi po śmierci stają się wampirami. W średniowieczu piegowate osoby palono na stosach, a dziś, w dobie wszechobecnego Internetu złotowłosi są nierzadko obśmiewani (zapewne stąd się wzięła niechlubna akcja „Kopnij Rudego”).

Życie pokazuje jednak, że wiele osób o rudych włosach osiągnęło w życiu ogromny sukces, a w wielu portalach internetowych co jakiś czas ogłaszane są rankingi pięknych i sławnych rudzielców.

 



Źródło: kalbi.pl, niezalezna.pl

#całowania złotowłosych #rudy kolor włosów #rude osoby #12 stycznia jakie święto

ms