Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Spór o kratę: szkocka czy krakowska? A może jedno i drugie?

Kraków jako jedyne polskie miasto ma wzór własnej szkockiej kraty. Urząd miasta poinformował, że wszyscy zainteresowani mogą wykorzystać wzór w swoich strojach i dekoracjach, jednak muszą najpierw uzyskać na to zgodę.

fot. Urząd Miasta Krakowa

By otrzymać pozwolenie na wykorzystanie oryginalnej formy należy przejść urzędniczą procedurę - szczegółowe informacje o tym, jak otrzymać prawo do krakowskiego szkockiego tartanu znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa .

Powstał już pierwszy kilt z krakowskiego tartanu. Jego posiadaczem jest autor zwycięskiego projektu szkockiej kraty dla Krakowa Alex Imrie - Szkot mieszkający w Krakowie.

Kilt, czyli narodowy strój szkocki to spódnica zrobiona z materiału w kraciasty wzór. Szyje się go z pasa materiału o dużej szerokości, plisując i składając na fason spódnicy kopertowej.

Kraków ma wzór swojej kraty od ubiegłego roku. Projekt wybrali internauci w drodze głosowania, zatwierdził go urząd certyfikujący w Edynburgu. Również w stolicy Szkocji, w jednej z ostatnich tradycyjnych tkalni, powstał tartan. Publicznie wzór można podziwiać na tramwaju kursującym po mieście różnymi trasami (m.in. linie 1, 2, 14, 19, 20). Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#kilt #krata #szkocka krata #Kraków

redakcja