Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Koncert symfoniczny uświetnił Dzień Polski podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie

Laureat Konkursu Chopinowskiego Jakub Kuszlik, tenor Tomasz Świerczek oraz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali wystąpili w niedzielę podczas uroczystego koncertu symfonicznego z okazji Dnia Polskiego Kraków-Małopolska 2023, który odbył się w ramach Igrzysk Europejskich w Krakowie. Wydarzenie zorganizowane przez Polski Komitet Olimpijski we współpracy z Województwem Małopolskim, Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena oraz Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauzer-Dudą.

Kraków i Małopolska są gospodarzem III Igrzysk Europejskich. Ta jedna z najważniejszych imprez sportowych na starym kontynencie odbywa się w duchu hasła przewodniego: „Jesteśmy jednością”. Wydarzenie jest nie tylko areną sportowych zmagań najlepszych zawodników z Europy, ale również okazją do pokazania pięknej, bezpiecznej i nowoczesnej Polski oraz naszej kultury. Podobnie jak ma to miejsce podczas igrzysk olimpijskich, tak podczas igrzysk europejskich organizowany jest Dzień Polski. Nawiązuje on do idei obecnej podczas starożytnych olimpiad: harmonijnego łączenia kultury fizycznej i sztuki, zaspakajania potrzeb ciała i ducha.

– Te dwie, z pozoru odległe aktywności człowieka, są sobie bliskie, gdyż obie wznosząc się ponad bariery językowe łączą ludzi różnych kręgów kulturowych i obie dążą do wyżyn mistrzostwa poprzez trud pracy

– powiedział Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, inicjator uroczystego koncertu symfonicznego, który się odbył w niedzielę, 25 czerwca z okazji Dnia Polskiego Kraków-Małopolska 2023.

Listy do uczestników wydarzenia skierowali Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Bardzo się cieszę, że III Igrzyska Europejskie stały się okazją do przedstawienia dokonań dawnych i obecnych pokoleń ich gospodarzy, to znaczy mieszkańców Krakowa i Małopolski oraz, szerzej, całej Rzeczypospolitej. Szczególnie cennym elementem stale powiększanego skarbca polskiej kultury jest twórczość artystów. Ich największe dzieła odzwierciedlają nasz narodowy charakter oraz głębokie przywiązanie do idei wolności i solidarności. Jestem przekonany, że w trakcie dzisiejszego koncertu w Filharmonii Krakowskiej oraz podczas wizyty w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach przekonają się Państwo o tym osobiście”

– napisał prezydent.

Gości, wśród których obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, powitał także marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

W Filharmonii Krakowskiej zabrzmiała muzyka trzech wybitnych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i patrona miejsca - Karola Szymanowskiego. Program koncertu przygotowała Elżbieta Penderecka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. 

„Fryderyk Chopin w Koncercie fortepianowym e-moll ukazał młodzieńczą fascynację pianistyczną wirtuozerią. Cieszę się, że w Chopinowskim arcydziele wystąpi młody utalentowany i utytułowany pianista – Jakub Kuszlik”

– wskazała Penderecka.

Artysta zachwycił zgromadzoną w Filharmonii Krakowskiej publiczność, która zgotowała mu długie owacje na stojąco. Kuszlik jest niezwykle muzykalny i Chopin w jego wykonaniu brzmi perliście, jasno. Czuć było też znakomite porozumienie pomiędzy artystą a Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. Kuszlik, laureat IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, to Małopolanin, a krakowska scena nie jest mu obca. Artysta zdradził nam w kuluarach, że będąc dzieckiem, marzył by kiedyś zagrać w Filharmonii im. Szymanowskiego. Dziś realizuje swoje marzenia z nawiązką, koncertując na całym świecie. Międzynarodowe sceny podbija także Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, która w niedzielę brawurowo wykonała, obok wspomnianego wcześniej arcydzieła Chopina, także dwa utwory z repertuaru swojego patrona, Karola Szymanowskiego – Taniec góralski i Marsz zbójnicki z baletu „Harnasie” (partie wokalne zaśpiewał Tomasz Świerczek) oraz „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego. Skomponowana ku czci upamiętnienia Jana Pawła II kompozycja ta stała się częścią „Polskiego Requiem”, które dokumentowało w dźwiękach historię naszej ojczyzny. Patronat medialny nad Dniem Polskim Kraków-Małopolska 2023 objęły media Strefy Wolnego Słowa.

 



Źródło: niezalezna.pl

#koncert #Kraków #Polska

Anna Krajkowska