Ekspozycja, przygotowana przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek z Krakowa, ukazuje poszczególne okresy życia Adama Chmielowskiego – od dzieciństwa w Igołomii przez naukę w Instytucie Politechnicznym w Puławach, udział w powstaniu styczniowym, w którym stracił nogę, studia malarskie w Monachium, śluby zakonne w 1888 r., pracę na rzecz ubogich i bezdomnych, po śmierć w 1916 r. w Krakowie.
Adam Chmielowski był malarzem, franciszkaninem, założycielem zgromadzenia albertynów i albertynek. Swoje życie poświęcił pracy na rzecz biednych i bezdomnych. 22 czerwca 1983 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a 12 listopada 1989 r. – świętym.
Adam Chmielowski to najpiękniejszy człowiek swojego pokolenia. Zrezygnował z kariery artystycznej, ze wszystkich dóbr doczesnych, aby służyć nędzarzom, stając się jednym z nich (…) Jest niedoścignioną inspiracją dla każdego z nas.
– powiedziała wicemarszałek Maria Koc, otwierając wystawę w obecności sióstr albertynek i braci albertów.
Jak podkreślił ks. Jan Machniak, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, brat Albert zapisał się w świadomości Polaków jako Ojciec Ubogich. Był człowiekiem wielkich przemian, odkrywał oblicze Chrystusa i chciał je odnowić w człowieku. Ks. Jan Machniak odczytał list napisany specjalnie na tę okazje przez kardynała Stanisława Dziwisza.
Na wystawie zaprezentowano reprodukcje wybranych obrazów Adama Chmielowskiego, m.in. słynny „Ecce Homo”, który powstawał przez 10 lat, i przedstawia wizerunek umęczonego Chrystusa.
Senat podjął uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego, która przypada 21 grudnia.
Źródło: senat.gov.pl
#Albert #św. Brat #Senat #wystawa
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ