Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

MKiDN: Do Łodzi wrócą odzyskane eksponaty

W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi odbędzie się uroczyste przekazanie Ponad 330 zabytków sztuki afrykańskiej i południowoamerykańskiej z dawnego łódzkiego Muzeum Etnograficznego

Przedwojenne fotografie ekspozycji Muzuem Etnograficznego w Łodzi /mkidn.gov.pl
Przedwojenne fotografie ekspozycji Muzuem Etnograficznego w Łodzi /mkidn.gov.pl
W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi odbędzie się uroczyste przekazanie Ponad 330 zabytków sztuki afrykańskiej i południowoamerykańskiej z dawnego łódzkiego Muzeum Etnograficznego, utraconych w wyniku II wojny światowej. W uroczystości wezmą udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor łódzkiej placówki, prof. dr hab. Ryszard Grygiel.

Wśród odzyskanych zabytków z kolekcji Uniwersytetu w Getyndze im. Georga Augusta, ilustrujących życie i kulturę ludów Afryki i Ameryki Południowej znalazły się m.in.  rzeźby, maski, elementy uzbrojenia, a także przedmioty codziennego użytku i instrumenty muzyczne. Łącznie zbiór obejmuje ponad 330 eksponatów, które w wyniku starań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przychylności władz niemieckiej uczelni, utracone podczas II wojny światowej, ponownie zasiliły kolekcję łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.


Szarfa ozdobiona piórami i ptakami. Ucayali, Montania, Ameryka Południowa /fot. mkidn.gov.pl


Maska hełmowa. Pl. Mende, Liberia, Afryka /fot. mkidn.gov.pl


Górna część maski w formie antylopy. Pl. Bambara, Mali, Afryka /fot. mkidn.gov.pl

Jak możemy przeczytać na stronie resortu kultury:

Kolekcja ta była tworzona etapami w latach 30. XX w. z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Etnograficznego w Łodzi Jana Manugiewicza. Jej trzon stanowiły dwa główne zbiory: afrykański i południowoamerykański. Obiekty etnograficzne pozyskiwano od członków Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz polskich podróżników i badaczy Afryki i Ameryki Południowej.

W 2015 r. ministerstwo  wystosowało roszczenie do władz Uniwersytetu w Getyndze im. Georga Augusta. Zarówno uczelnia, jak i niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosły się przychylnie do wniosku strony polskiej.

Powrót tego zbioru jest wydarzeniem bez precedensu, zarówno z uwagi na dziedzinę sztuki jaką jest etnografia, jak i ze względu na liczebność kolekcji oraz jej kompletny charakter. Po raz pierwszy bowiem udaje się odzyskać w całości utraconą kolekcję sztuki 

- podaje MKiDN.

W ostatnim czasie z niemieckich zbiorów publicznych udało się również odzyskać m.in. obraz Francesco Guardiego Schody Pałacowe, średniowieczny rękopis Sermone Scripti  oraz dwa osiemnastowieczne meble w stylu chińskim.

 



Źródło: niezalezna.pl,mkidn.gov.pl

#Muzeum Archeologiczne i Etnografii w Łodzi

MJ