Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

To był ważny dzień dla Westerplatte

92 lata temu wydzielono teren Westerplatte na polską wojskową składnicę tranzytową.

arch.
arch.
92 lata temu wydzielono teren Westerplatte na polską wojskową składnicę tranzytową.

Ponieważ ludność niemiecka protestowała przeciwko używaniu przez Polaków portu w Gdańsku, Reginald Tower, przedstawiciel Ligi Narodów, wystąpił do Rady tej organizacji o wydzielenie na obszarze miasta terenu na wojskową składnicę tranzytową. Miało to ułatwić Polsce morski transport, przeładunek oraz składowanie broni i amunicji.

14 marca 1924 r. Rada przyznała II Rzeczypospolitej teren na półwyspie Westerplatte, u ujścia kanału portowego do morza. Zgodnie z ustaleniami w składnicy miała prawo stacjonować wojskowa załoga. Mogła liczyć do 88 żołnierzy: dwóch oficerów, 20 podoficerów i 66 szeregowych. Obsada zmieniała się co pół roku. Na zewnątrz składnicę chroniła miejska policja portowa.

Polacy na Westerplatte wybudowali nowy basen portowy, 22 magazyny, linię kolejową, elektrownię, a z Poczty Polskiej w Gdańsku doprowadzili linię telefoniczną. Na koszary zaadaptowano budynki po dawnym kąpielisku. Żołnierze mieli też do dyspozycji boisko, przystań kajakową, kort tenisowy, bibliotekę i kaplicę.

 



Źródło: niezalezna.pl,episkopat.pl