Dzisiaj musi iść potężny strumień wsparcia dla przedsiębiorców, który przełoży się na pensje dla pracowników. To potężne wyzwanie - mówiła dziś w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, tłumacząc istotę szybkiego wdrożenia rozwiązań z Tarczy Antykryzysowej. Zapewniła jednocześnie, że pakiet wciąż będzie modyfikowany.
Przede wszystkim uważam, że zaproponowane wsparcie powinno być zaakceptowane ponad podziałami. Oczywiście, obserwując rynek pracy, gospodarkę, będziemy wdrażać kolejne poprawki. Dzisiaj musi iść potężny strumień wsparcia dla przedsiębiorców, który przełoży się na pensje dla pracowników. To potężne wyzwanie. Z jednej strony apelujemy, aby instytucje się zamykały, aby podejmowana była praca zdalna. Z drugiej stoimy przed wyzwaniem obsłużenia pracodawców
- rozpoczęła minister Maląg, odnosząc się do Tarczy Antykryzysowej.
Zwróciła się z apelem do pracowników urzędów, aby dla dobra wspólnego przyjmowanie wszelkich wniosków i załatwianie spraw urzędowych przebiegało możliwie najszybciej.
- Zdajemy sobie sprawę, że mikro i małe przedsiębiorstwa to w Polsce fundament. Wiemy też, że osoby na umowach o dzieło, umowach zlecenie, dziś są zwalniani bez słowa. Tych ludzi również zabezpieczyliśmy - podkreśliła gość radiowej Jedynki, podnosząc świadczenia postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych.
Na pytanie, czy rozwiązania z Tarczy Antykryzysowej będą dostępne od kwietnia, Maląg odparła:
„Te zapisy zaczną obowiązywać zaraz po złożonym przez pana prezydenta Andrzeja Dudę podpisie pod ustawą. Przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć składanie wniosków do odpowiednich instytucji, tj. Wojewódzkich Urzędów Pracy, Powiatowych Urzędów Pracy czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.
Red. Gójska dopytała również o stan domów opieki nad osobami starszymi w Polsce. Powołała się na kraje Europy Zachodniej, w których wiele z takich ośrodków zostało opanowanych przez szerzącą się epidemię. - Czy ministerstwo przewiduje szczególne kontrole, pieczę nad tymi placówkami, by wzmocnić ich bezpieczeństwo? - pytała prowadząca.
- Te działania już rozpoczęliśmy. Kiedy sytuacja epidemiczna w kraju się rozpoczęła, rozpoczął się także specjalny nadzór poprzez wojewodów i jednostki samorządu terytorialnego nad domami pomocy społecznej. Wydaliśmy polecenia dla wojewodów, to zostało przekazane dalej jednostkom samorządowym. Nadal jednak ten nadzór sprawujemy. Pani minister Iwona Michałek na wideokonferencjach nieustannie spotyka się z kolejnymi wojewodami, przekazując na bieżąco wszelkie wytyczne. Domy już na początku zostały zamknięte dla odwiedzających. Dążymy do tego, aby jeszcze bardziej wzmożone zostały opieka i wsparcie
- podsumowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.