Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji międzyresortowych projekty ustaw, które otwierają stanowiska sędziowskie dla absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz demokratyzują wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej podkreślił, że resort stawia na poprawę efektywności działania sądownictwa.
Nasz cel to poprawienie efektywności działania sądów. Ale ściśle z tym związanym, równorzędnym, zadaniem jest odbudowa zaufania do sądów i sędziów w Polsce. Wiemy, że niestety nie jest z tym najlepiej. Wszystkie badania opinii publicznej wskazują na poważny kryzys zaufania, związany niejednokrotnie z nieprofesjonalnymi i nieetycznymi postawami niektórych przedstawicieli trzeciej władzy w Polsce. Chcemy to zmienić
-stwierdził minister Ziobro.
Podsekretarz Stanu Łukasz Piebiak, który nadzoruje działanie KSSiP zaznaczył, że "Należy podnieść rangę Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a także należycie wykorzystać umiejętności wszystkich tych, którzy ukończyli ten ekstremalnie trudny tok kształcenia". Wiceminister zaznaczył, że projekt ustawy rprowadzi do stworzenia kuźni przyszłych kadr prawniczych.
Centralny system szkolenia w KRSiP zapewni najwyższy poziom kształcenia, a przy tym oparty jest na najlepszych wzorcach europejskich. Ten system gwarantuje również, że aplikantów będą uczyć najlepsi praktycy – sędziowie i prokuratorzy z całej Polski
– mówiła dyrektor Krajowej Szkoły Małgorzata Manowska.
Teraz absolwenci KSSiP wykonują często prace urzędnicze: referendarzy czy asystentów a zaledwie 24 osoby spośród 165, które odbyły aplikację sędziowską w ramach uczelni, uzyskały nominacje sędziowskie.
Istotną zmianą jest rezygnacja z wymogu udziału w konkursie na stanowisko sędziowskie wobec absolwentów KSSiP, którzy z powodzeniem przejdą poszczególne szczeble kariery prowadzącej do uzyskania stanowiska sędziego. Osoby te będą w ramach kształcenia w KSSiP zdawać egzaminy na aplikację sędziowską a po jej ukończeniu będą przystępować do egzaminu sędziowskiego.
Elementem, który ma gwarantować transparentność i lepszą weryfikację osób ubiegających się o urząd sędziego, będzie wymóg przedstawiania przez Krajową Radę Sądownictwa co najmniej dwóch kandydatów a nie jednego jak było dotychczas. Spośród nich Prezydent RP będzie wybierał sędziego na wolne stanowisko.
Zmiany mają polegać na utworzeniu dwóch nowych organów KRS: Pierwszego i Drugiego Zgromadzenia Rady.
Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości
#sąd
#Zbigniew Ziobro
#Ministerstwo Sprawiedliwości
#sądy
ES