23 listopada 1793 roku zakończył się w Grodnie tragiczny w skutkach sejm, który doprowadził do II rozbioru Polski i utraty województw: mińskiego, kijowskiego, bracławskiego, podolskiego, wileńskiego, nowogrodzkiego, brzeskolitewskiego i wołyńskiego na rzecz Imperium Rosyjskiego oraz Gdańska, Torunia i kolejnych jedenastu województw na rzecz Prus.
Sejm odbył się po przegranej wojnie z Rosją i wkroczeniu armii pruskiej na tereny Rzeczypospolitej; posłowie zebrani w zamku grodzieńskim, w obecności generała rosyjskiego Johanna von Rautenfelda i posła Jakoba Sieversa, zostali zmuszeni do podpisania traktatu ostatecznie dokonującego II rozbioru polski. Konfederaci targowiccy wydali dekrety zabraniające udziału w sejmie tym, którzy nie sprzeciwili się uchwałom Sejmu Czteroletniego, uczestniczyli w tworzeniu Konstytucji 3 maja i nie przyłączyli się do konfederacji. W razie jakiegokolwiek podejrzenia o sprzeciw wobec akceptacji dla kolejnego rozbioru, usuwani byli z obrad przez wojsko rosyjskie. Nieustannie odprawiano uczty, podczas których pito zdrowie Katarzyny II.
Sievers listownie zapewnił cesarzową, że
żaden jeszcze sejm nie kosztował tak mało, jak ten i nikt jeszcze nie uczynił więcej w dwa tygodnie od niego.
Poseł Ignacy Łobarzewski – pobierający regularną pensję od Imperium Rosyjskiego – zaproponował podporządkowanie się Rosjanom, co wzburzyło nielicznych opozycjonistów. Ostatecznie podpisano dokument dokonujący rozbioru Polski, przyznając Prusom i Rosji obiecane tereny.
Rzeczpospolita istniała jeszcze dwa lata, by potem na długo zniknąć z map Europy.
Źródło: niezalezna.pl
#Grodno #Sejm #Polska #rozbiór #drugi
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ak