Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Roszczenia Niemców zagrożeniem dla Skarbu Państwa

Zmiany prawa wprowadzone jeszcze przez Platformę Obywatelską otworzyły drogę dla ponad 600 roszczeń wobec Polski późnych przesiedleńców niemieckich.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Zmiany prawa wprowadzone jeszcze przez Platformę Obywatelską otworzyły drogę dla ponad 600 roszczeń wobec Polski późnych przesiedleńców niemieckich. Zmiana przepisów postępowania administracyjnego szansą na uchronienie zarówno samorządów jak i Skarbu Państwa, Lasów Państwowych przed ogromnymi roszczeniami finansowymi - wskazuje Stowarzyszenie Patria Nostra.
 
Kwestia reprywatyzacji, kojarzona w ostatnich tygodniach przede wszystkim z Warszawą stanowi zagadnienie znacznie szersze, bo dotyczące także obszarów m.in. Warmii i Mazur, a związane z problemem niemieckich roszczeń majątkowych tzw. późnych przesiedleńców, które to roszczenia stanowią poważne zagrożenie zarówno dla majątku samorządów jak i majątku Skarbu Państwa oraz m.in. Lasów Państwowych. Po roku 1956 przepisy prawa umożliwiły zrzeczenie się przez Niemców obywatelstwa polskiego, co było jednocześnie warunkiem umożliwiającym wyjazd na stałe do RFN, a w konsekwencji skutkowało wyrażeniem zgody na przekazanie na rzecz Skarbu Państwa pozostawionego w Polsce majątku, za który rekompensatę właścicielom takiego pozostawionego majątku wypłacał rząd niemiecki. Drogę do skuteczności roszczeń niemieckich otworzyły zmiany w ustawie o obywatelstwie polskim wprowadzone w 2012 roku przez rząd Platformy Obywatelskiej. Umożliwiły one odzyskiwanie obywatelstwa przez Niemców, utraconego m.in. wskutek dobrowolnego zrzeczenia się, co stanowi pierwszy i niezbędny krok na drodze zakładania przeciwko Polsce spraw sądowych o zwrot nieruchomości bądź wobec Skarbu Państwa o ogromne rekompensaty finansowe. W chwili obecnej szacuje się, iż kwestia dotyczy około 20 tys. ujawnionych ksiąg wieczystych i ponad 600 tys. późnych przesiedleńców i ich potomków.

Zmiany ustawowe proponowane przez założone przez mec. Lecha Obarę Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna, zajmujące się m.in. działaniami przeciw niemieckim roszczeniom rewindykacyjnym, mają na celu ochronę zarówno Skarbu Państwa jak i samorządów terytorialnych przed podważaniem ich tytułów prawnych do nieruchomości należących w przeszłości do tzw. późnych przesiedleńców. Proponowane rozwiązania ustawowe winny przebiegać dwupłaszczyznowo. Konieczna jest zmiana przepisów ustawy o samorządzie terytorialnym, poprzez wyłączenie możliwości stosowanie do ostatecznych decyzji samorządów przepisów kpa dotyczących wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności czy uchylenia lub zmiany decyzji, co pozwoli chronić stabilność decyzji komunalizacyjnych.  Szerszym zaś rozwiązaniem ustawowym chroniącym nie tylko samorządy ale przede wszystkim Skarb Państwa jest zmiana przepisu art. 156 § 2 kpa poprzez wprowadzenie zasady, iż wyłącza się dopuszczalność stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji, która była podstawą nabycia prawa nastąpił znaczny upływ czasu. Jednocześnie takie rozwiązanie ustawowe nie będzie narażone na jakże realną groźbę blokady przez obecny Trybunał Konstytucyjny, albowiem było już przedmiotem jego procedowania ze wskazaniem na konieczność ochrony zasady stabilności decyzji administracyjnych.
 
 
Agnieszka Zdanowska – prawnik, partner zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy, Stowarzyszenie Patria Nostra.
 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Lech Obara #Stowarzyszenie Patria Nostra #roszczenia niemieckie #Agnieszka Zdanowska

Agnieszka Zdanowska