31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku podpisano porozumienie między komisją rządową a komitetem strajkowym. Był to początek końca komunizmu w Europie Wschodniej.
Lato 1980 roku było pełne napięcia w kraju. Podwyżki cen mięsa spowodowały wybuch pierwszych strajków m.in. w WSK PZL-Mielec, Zakładach Metalurgicznych POMET w Poznaniu i Przedsiębiorstwie Transbud w Tarnobrzegu. 16 lipca w Lublinie po raz pierwszy pojawił się postulat nowych wyborów do oficjalnych związków zawodowych. Ogółem w lipcu strajkowało
ok. 80 tys. osób w 177 zakładach pracy. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu zorganizowane przez działaczy
Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, opozycyjnej, nielegalnej organizacji utworzonej w 1978 r. przez Bogdana Borusewicza, Lecha Wałęsę, Andrzeja Gwiazdę, Annę Walentynowicz i Krzysztofa Wyszkowskiego.
W stoczni strajk wybuchł 14 sierpnia z powodu zwolnienia, właśnie za działalność opozycyjną,
Anny Walentynowicz. Został przygotowany i rozpoczęty przez
Borusewicza i kilku robotników
Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego, ale wkrótce przez płot przeskoczył Lech Wałęsa i stanął na jego czele.
Do stoczni przyjechali też delegaci strajkujących z innych zakładów pracy i utworzono
Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Prezydium MKS tworzyli: Wałęsa, dwóch wiceprzewodniczących – Andrzej Kołodziej i Bogdan Lis – oraz Lech Bądkowski, Joanna Duda-Gwiazda, Wojciech Gruszecki, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Alina Pieńkowska, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz i Florian Wiśniewski.
Spisano
21 postulatów MKS:
- Utworzenie niezależnych od władzy i pracodawców związków zawodowych.
- Prawa do strajku.
- Wolności słowa, druku i publikacji.
- Przywrócenia do pracy zwolnionych z powodów politycznych.
- Podania w środkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS i opublikowania listy postulatów.
- Podjęcia działań na rzecz wyprowadzenia kraju z kryzysu.
- Wypłacenia strajkującym wynagrodzenia za okres strajku.
- Wzrostu płac o 2 tys. zł.
- Gwarancji waloryzacji płac w stosunku do wzrostu cen i inflacji.
- Pełnego zaopatrzenia rynku w artykuły żywnościowe.
- Zniesienia cen komercyjnych i sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
- Doboru kadry kierowniczej według kompetencji, a nie przynależności partyjnej, w tym zniesienia przywilejów dla MO i SB.
- Wprowadzenia kartek na mięso i przetwory do czasu opanowania sytuacji na rynku.
- Obniżenia wieku emerytalnego.
- Zrównania rent i emerytur „starego portfela" do aktualnie wypłacanych.
- Poprawy warunków pracy służby zdrowia.
- Zwiększenia liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach.
- Wprowadzenia płatnego, trzyletniego urlopu macierzyńskiego.
- Skrócenia czasu oczekiwania na mieszkanie.
- Podwyżki diet.
- Wprowadzenia wszystkich sobót jako dni wolnych od pracy.
Pierwsze porozumienie między stroną rządową i strajkującymi podpisane zostało 30 sierpnia w zakładach szczecińskich. Władze zgodziły się na postulaty strajkujących, w tym na nowe związki zawodowe, choć przeforsowano, aby były to związki „samorządne”, a nie „wolne”. To pokazuje, jak bardzo bano się słowa „wolność”.
V Plenum KC PZPR przyjęło do „zatwierdzającej wiadomości” porozumienie szczecińskiego i zaakceptowało projekt porozumienia gdańskiego, które następnego dnia – 31 sierpnia – podpisali Wałęsa i Jagielski.
MKS zadeklarował zakończenie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.
Źródło: dzieje.pl
#strajk
#Walentynowicz
#sierpniowe
#porozumienia
MŁ