„Gazeta Polska Codziennie” dotarła do uzasadnień nadania medali oraz pełnej listy osób nagrodzonych przez ministra Tomasza Siemoniaka w latach 2011–2015. Medale otrzymali m.in. dziennikarze Marek Niedźwiecki i Piotr Baron, ówczesna szefowa Programu III Polskiego Radia Magda Jethon, Michał Olszański z Polskiego Radia, dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, współpracujący z WSI Jarosław Kociszewski oraz dziennikarz portalu Onet.pl Jacek Gądek.
Złoty Medal Zasługi na rzecz obronności kraju 22 listopada 2012 r. otrzymał Roman Czejarek.
„Od wielu lat związany z Radiem jako prezenter największych magazynów publicystycznych »Sygnałów Dnia«, »Czterech Pór Roku« i »Lata z Radiem«. Zaangażowany w przygotowanie Polskiego Radia SA do realizacji zadań medialnych w poszczególnych stanach zagrożeń bezpieczeństwa państwa” – napisano we wniosku o medal.
Srebrnym Medalem Zasługi na rzecz obronności kraju zostali wyróżnieni m.in. Tomasz Zimoch i Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”
m.in. za to, że „dzięki jego pracy w bardzo fachowy, obiektywny i rzetelny sposób przedstawiane są społeczeństwu informacje związane z obronnością i bezpieczeństwem kraju”.
Z kolei Tomasz Zimoch otrzymał wyróżnienie m.in. za to, że jako komentator Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia SA jest popularyzatorem „wiedzy obronnej w programach i audycjach radiowych. Sprawozdawca najważniejszych imprez sportowych i zawodów. […] Osiąga bardzo dobre wyniki w konkursach strzeleckich i w realizacji zadań obronnych spółki”.
„Za ciepło i poczucie humoru”
Lista nagrodzonych przez Tomasza Siemoniaka pracowników mediów jest bardzo długa. I tak Kamil Dąbrowa, ówczesny dyrektor Programu I Polskiego Radia, 22 listopada 2012 r. został wyróżniony Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.
„Aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz obronności spółki. Podejmuje decyzje dotyczące doskonalenia metod kierowania strukturami obronnymi i szkolenia obronnego pracowników Programu 1. Dba, aby problemy obronne i problemy obrony cywilnej często gościły na antenie PR. [...] Osiąga bardzo dobre wyniki, aktywnie uczestnicząc w szkoleniach kadry kierowniczej PR SA […]” – czytamy w uzasadnieniu przyznania odznaczenia.
W tym samym dniu także Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” z rąk Tomasza Siemoniaka otrzymali: Magda Jethon, szefowa „Trójki”, dziennikarze muzyczni Pogramu III Marek Niedźwiecki (figurujący w archiwach IPN‑u jako kontakt operacyjny „Bera” Służby Bezpieczeństwa), Piotr Baron, a także publicyści Michał Olszański, Beata Michniewicz, Jarosław Kociszewski oraz Jacek Gądek, dziennikarz Onetu.
Magda Jethon dostała medal m.in. za to, że „od wielu lat uczestniczy w pracach na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa”.
W uzasadnieniu dotyczącym Piotra Barona czytamy:
„Dziennikarz i prezenter audycji »Zapraszamy do Trójki« oraz przedpołudniowego autorskiego pasma »Tu Baron«. Prowadzi systematycznie koncerty muzyczne w Sali im. Agnieszki Osieckiej, realizując w ten sposób zadania na rzecz misji publicznej. Poza pracą prezenterską angażuje się w działalność obronną spółki, uczestniczy w realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa […]”.
Z kolei we wniosku dotyczącym Beaty Michniewicz czytamy:
„Prezenterka audycji publicystycznych i społecznych oraz rozmów na bieżące tematy, organizatorka plebiscytu »Srebrne usta«. Popularyzatorka wiedzy obronnej w swoich autorskich programach radiowych”.
Równie ciekawie brzmi uzasadnienie przyznania medalu za zasługi na rzecz obronności kraju dla Marka Niedźwieckiego.
„Twórca i prezenter popularnej audycji »Lista Przebojów Programu Trzeciego«, mistrz posługiwania się głosem i poprawną polszczyzną, stworzył wyjątkową relację ze słuchaczami, która jest naznaczona ciepłem i specyficznym poczuciem humoru. Przez 30 lat wychował kolejne pokolenie muzycznych radiosłuchaczy. Zaangażowany w przygotowanie Polskiego Radia do realizacji zadań obronnych”.
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyróżnił także dziennikarza Jarosława Kociszewskiego m.in. za „zaangażowanie w przygotowanie Polskiego Radia do realizacji zadań na czas zagrożeń bezpieczeństwa państwa”.
W „Raporcie z weryfikacji WSI” Jarosław Kociszewski został uwzględniony w wykazie osób współpracujących niejawnie z żołnierzami WSI „w zakresie działań wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych RP”. Według „Raportu” Kociszewski jako korespondent „Życia Warszawy”, „Rzeczpospolitej”, PR, TVP, IAR‑u rozpracowywał podmioty gospodarcze.
Jacek Gądek został nagrodzony m.in. za to, że jest „miłośnikiem tematyki związanej z wojskowością” i jest „zasłużony dla resortu”.
Nagonka na rzecznika prasowego MON‑u
O medalach przyznawanych przez ministra obrony narodowej zrobiło się głośno po odznaczeniu rzecznika prasowego MON‑u Bartłomieja Misiewicza Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Jednym z powodów przyznania wyróżnienia było jego zaangażowanie w sprawę Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Misiewicz został pełnomocnikiem Antoniego Macierewicza ds. utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, gdy szef instytucji płk Krzysztof Dusza próbował wywołać rokosz, nie wykonując rozkazu pozbawiającego go stanowiska. Obecny rzecznik prasowy MON‑u złożył również do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników, funkcjonariuszy oraz żołnierzy SKW, oddelegowanych do pełnienia obowiązków w CEK‑u. Nieprawidłowości stwierdziła specjalna komisja powołana do kontroli materiałów i dokumentów przechowywanych w CEK NATO.
Z pełną listą nagrodzonych dziennikarzy wraz z uzasadnieniami można się zapoznać na stronie www.niezalezna.pl
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
#medale
#odznaczenia
#MON
#Tomasz Siemoniak
Dorota Kania