10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Wielki sukces polskiej dyplomacji

15 marca 1923 roku w Paryżu Rada Ambasadorów, której przewodniczył premier Francji Poincaré, podjęła uchwałę zatwierdzającą ostatecznie wschodnią granicę II Rzeczypospolitej i uznającą tym sam

Marc Vassal; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Marc Vassal; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
15 marca 1923 roku w Paryżu Rada Ambasadorów, której przewodniczył premier Francji Poincaré, podjęła uchwałę zatwierdzającą ostatecznie wschodnią granicę II Rzeczypospolitej i uznającą tym samym przynależność do niej Galicji Wschodniej i Wileńszczyzny. Tym samym podpisano dodatkowy protokół do Traktatu Wersalskiego.

W odniesieniu do Galicji Wschodniej wzmiankowano, aby Polska „uznała za konieczne wprowadzenie tam autonomii” oraz przypominano postanowienia traktatu o mniejszościach z 28 czerwca 1919 r. Osobny punkt zatwierdzał granicę polsko-litewską zgodnie z linią wytyczoną na początku lutego 1923 r.

Zarówno rząd sowiecki, jak i władze Litwy, nie przyjęli tej decyzji do wiadomości. Rosja wystosowała notę protestacyjną, w której napisano:

„Ponad 4 miliony Ukraińców korzystających w reakcyjno-klerykalnej monarchii habsburskiej z autonomii politycznej, administracyjnej i kulturalnej, z woli koalicji znalazły się w gorszych warunkach politycznych niż przed wojną”.


Podpisanie tego protokołu było wielkim sukcesem polskiej dyplomacji, w kraju cieszono się i uroczyście świętowano.

16 marca na specjalnym posiedzeniu Sejmu okolicznościowe przemówienia wygłosili marszałek Maciej Rataj i pełniący funkcję premiera gen. Władysław Sikorski. Wystosowano też specjalne podziękowania do przedstawicieli mocarstw.


 

 



Źródło: niezalezna.pl