25 września, w 75 rocznicę ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z obozu w Auschwitz odbędzie się kinowa premiera filmu dokumentalnego pt. "Pilecki" -To skandal, że film musiał powstawać z publicznej zbiórki, Pilecki, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi świata zasługuje na wysokobudżetową produkcje fabularną- mówił podczas pokazu prasowego aktor Marcin Kwaśny, który wcielił się w postać heroicznego Polaka.
Byłem jedną z pierwszych osób , które przepisywały raport Pileckiego jeszcze w 2000 roku i przeraża mnie to, że film nie mógł zostać zrealizowany normalną drogą przez np. w ramach przeróżnych społecznych programów- mówił podczas środowej konferencji Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia „Auschwitz-Memento”, które organizowało publiczną zbiórkę na film.
Film pt. „Pilecki” to fabularyzowany dokument. W filmie wystąpili syn i troje prawnucząt rotmistrza. Materiały archiwalne pokazują Sukurcze - miejscowość w której znajdował się majątek Pileckich, z lat 90tych i sąsiadów, którzy wspominają ciepło swojego bohaterskiego sąsiada. W rolę Witolda Pileckiego, obecnego we fragmentach fabularyzowanych, Marcin Kwaśny.- Gdybym się nie nawrócił nie zagrałbym tej roli tak dobrze, jak udało mi się to zrobić, jak udało mi się wczuć w tę postać. Bo wiara w Boga była fundamentalna w postawie Pileckiego. Bóg, honor i ojczyzna były wryte w serce rotmistrza - przyznał Kwaśny.
Chciałem ukazać tą postać właśnie ze względu na jej niezwykłość, pokazać, że można być ciekawym człowiekiem o wrażliwej duszy, artystą i zostać bohaterem - mówił po projekcji reżyser filmu Mirosław Krzyszkowski - To propozycja także dla nas, w czasie kiedy budujemy ten kraj. Pilecki pokazuje, że wartość ma życie poświęcone dla drugiego człowieka- podkreślił reżyser.
Twórcy filmu mówili także o skandalicznej decyzji organizatorów tegorocznych obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz, którzy nie zaprosili rodziny Witolda Pileckiego na żadną z uroczystości.
Rotmistrz Witold Pilecki był jedynym ochotnikiem, który na polecenie Armii Krajowej stworzył w obozie w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowej. Jego raporty z prawie trzyletniego pobytu w obozie są pierwszym, obok raportów Karskiego źródłem na temat Holokaustu na świecie.
Film będzie można zobaczyć w kinach pod koniec września. W filmie wykorzystano m.in. muzykę zespołu „Forteca”. 5 lat temu muzycy zespołu przeszli szlak ucieczki Pileckiego. Podczas trasy rejestrowali rozmowy z ludźmi, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń. Powstał wtedy pierwszy film dotyczący heroicznego Polaka pt. ”Projekt Pilecki”.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Piejko