Grupa inicjatywna pod kierunkiem Stanisława Fabisia zadeklarowała powstanie Klubu Rodła - Organizacji Zrzeszającej Ludność Polską Ziemi Babimojskiej.
Po drugim rozbiorze Rzeczpospolitej w 1793 roku Prusacy oderwali Ziemię Babimojską od Polski, jednak już rok później w 1794 roku wielu mieszkańców brało udział w powstaniu kościuszkowskim.
Po I Wojnie Światowej Ziemia Babimojska pozostała w granicach republiki weimarskiej pomimo, że w pierwotnej wersji traktatu wersalskiego miała powrócić do Macierzy.Okres międzywojenny to lata walki o zachowanie języka polskiego i polskości.
W okresie miedzywojennym ogromna liczba autochtonów należała i działała w Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła. Wielu działaczy Związku jeszcze przed II wojną było szykanowanych przez Niemców, a w po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku, te prześladowania gwałtownie przybrały na sile. Znani działacze ZPwN zostali zamordowani lub osadzeni w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Po 1945 roku także nowi włodarze z nadania Moskwy celowo skłócali autochtonów i przesiedleńców z byłych Kresów polskich.
Dzięki współpracy potomków Mniejszości Polskiej z Babimojszczyzny i członków Klubu Gazety Polskiej Berlin-Brandenurg (wszyscy są także członkami ZPwN T spod znaku Rodła) udało organizować wspaniałą uroczystość .
Po Mszy św., której przewodniczył proboszcz ks.dr Andrzeja Piela, a Słowo Boże wygłosił ks. kanonik Mirosław Maciejeski, goście i organizatorzy udali się na dalsze uroczystości zorganizowane w Zespole Edukacyjnym. Wszystkich gości przywitała pani dyrektor szkoły Elżbieta Ryczek a bardzo przejmujące patriotyczne, przemówienie wygłosił pan Leszek Sarnowski, syn zamordowanego przez Niemców w 1940 roku w niemieckim obozie Sachsenhausen, Franciszka Sarnowskiego - przedwojennego kierownika polskiej szkoły.
Po zwiedzeniu Izby Pamięci z niepowtarzalnymi zbiorami (wszystkie eksponaty podarowali okoliczni mieszkańcy) oraz skansenu maszyn i urządzeń rolniczych uczestnicy zostali zaproszeni na spotkanie u głównego organizatora w jego posiadłości.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenurg,JG