Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ofiary UB z gdańskiego więzienia odnalezione

Ekipa archeologów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka zakończyła pracę na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

IPN Gdańsk
IPN Gdańsk
Ekipa archeologów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka zakończyła pracę na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Archeolodzy wraz z wolontariuszami odnaleźli czterdzieści pochówków, w tym szczątki kilkunastu ofiar więzienia na przy ul. Kurkowej.

- Niektóre ze szczątków więziennych mają ślady po kulach. Przestrzeliny zlokalizowane były w różnych miejscach ciała. Ze szczątkami odnajdywane były nieliczne artefakty: buty, guziki, łańcuszki i medaliki. Wydobyto także dawne niemieckie tablice grobowe. Zespół zbadał również grób por. Adama Dedio. Za zgodą rodziny przeszukano miejsce, które w 1947 r. wskazano jako miejsce jego pochówku. Po usunięciu pomnika znaleziono ciało mężczyzny pochowanego w mundurze marynarskim z dobrze zachowanymi guzikami wojskowymi z kotwicą. Pochowany został w trumnie twarzą do ziemi. Nie miał butów. Z ziemi podjęto jedenaście szkieletów, które były badane na miejscu w laboratorium polowym. Trwają dalsze badania celem ustalenia ich profilu biologicznego, w późniejszym czasie prowadzone będą również badania DNA - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

W sobotę po zakończeniu prac odbyła się krótka uroczystość połączona z modlitwą. Prof. Szwagrzyk podziękował za wsparcie wszystkim wolontariuszom, mediom i mieszkańcom miasta za życzliwość i gesty poparcia.

– Ci wszyscy ludzie, którzy nam pomagają, mają świadomość, że nasza praca to jest coś więcej niż tylko poszukiwanie szczątków. Te badania to sprawa ogólnopolska i honorowa, oni chcą mieć w niej swój własny udział, i to jest piękne – podkreśla prof. Szwagrzyk. 

Podczas pierwszego etapu badań, we wrześniu ubiegłego roku na gdańskim cmentarzu udało się odnaleźć szczątki 13 osób, w tym Danuty Siedzikówny „Inki”, 18-letniej sanitariuszki z oddziału Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka z V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Trwają prace nad identyfikacją odnalezionych razem z „Inką” szczątków, które mogą należeć do ppor. Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, żołnierza „Łupaszki”.

Według szacunków na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku znajdują się szczątki ok 80 ofiar reżymu komunistycznego. Prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział, że prace na cmentarzu zostaną wznowione, na razie nie wiadomo jednak kiedy.

 



Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko