Ekipa archeologów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka zakończyła pracę na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Archeolodzy wraz z wolontariuszami odnaleźli czterdzieści pochówków, w tym szczątki kilkunastu ofiar więzienia na przy ul. Kurkowej.
- Niektóre ze szczątków więziennych mają ślady po kulach. Przestrzeliny zlokalizowane były w różnych miejscach ciała. Ze szczątkami odnajdywane były nieliczne artefakty: buty, guziki, łańcuszki i medaliki. Wydobyto także dawne niemieckie tablice grobowe. Zespół zbadał również grób por. Adama Dedio. Za zgodą rodziny przeszukano miejsce, które w 1947 r. wskazano jako miejsce jego pochówku. Po usunięciu pomnika znaleziono ciało mężczyzny pochowanego w mundurze marynarskim z dobrze zachowanymi guzikami wojskowymi z kotwicą. Pochowany został w trumnie twarzą do ziemi. Nie miał butów. Z ziemi podjęto jedenaście szkieletów, które były badane na miejscu w laboratorium polowym. Trwają dalsze badania celem ustalenia ich profilu biologicznego, w późniejszym czasie prowadzone będą również badania DNA - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.
W sobotę po zakończeniu prac odbyła się krótka uroczystość połączona z modlitwą. Prof. Szwagrzyk podziękował za wsparcie wszystkim wolontariuszom, mediom i mieszkańcom miasta za życzliwość i gesty poparcia.
– Ci wszyscy ludzie, którzy nam pomagają, mają świadomość, że nasza praca to jest coś więcej niż tylko poszukiwanie szczątków. Te badania to sprawa ogólnopolska i honorowa, oni chcą mieć w niej swój własny udział, i to jest piękne – podkreśla prof. Szwagrzyk.
Podczas pierwszego etapu badań, we wrześniu ubiegłego roku na gdańskim cmentarzu udało się odnaleźć szczątki 13 osób, w tym Danuty Siedzikówny „Inki”, 18-letniej sanitariuszki z oddziału Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka z V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej.
Trwają prace nad identyfikacją odnalezionych razem z „Inką” szczątków, które mogą należeć do ppor. Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, żołnierza „Łupaszki”.
Według szacunków na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku znajdują się szczątki ok 80 ofiar reżymu komunistycznego. Prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział, że prace na cmentarzu zostaną wznowione, na razie nie wiadomo jednak kiedy.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Piejko