Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Przełomowy wyrok włoskiego sądu. Odszkodowania dla ofiar III Rzeszy!

Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby prywatne poszkodowane przez III Rzeszę mogą ubiegać się przed włoskimi sądami o odszkodowanie od niemieckiego państwa.

arch.
arch.
Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby prywatne poszkodowane przez III Rzeszę mogą ubiegać się przed włoskimi sądami o odszkodowanie od niemieckiego państwa. Jest to wręcz historyczny wyrok, który może otworzyć drogę o odszkodowania od Niemiec za ich zbrodnie, jakich się dopuścili podczas drugiej wojny światowej.

To wyjątkowo precedensowy wyrok, bardzo dla Berlina niewygodny, albowiem może szeroko otworzyć drzwi dla tysięcy podobnych roszczeń, w tym także polskich. Według włoskiego trybunału Niemcy muszą wypłacić osądzone odszkodowanie poszkodowanym obywatelom włoskim, gdyż zasada prawa międzynarodowego gwarantująca państwom immunitet wobec skarg ze strony osób cywilnych nie obowiązuje w przypadku zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości. W nadzwyczajnych przypadkach – stwierdzili włoscy sędziowie - pierwszeństwo mają prawa człowieka gwarantowane przez włoską konstytucję.

Już w roku 2008 Sąd Najwyższy w Rzymie nakazał państwu niemieckiemu wypłatę jednego miliona euro odszkodowania rodzinom dziewięciu cywilów, zamordowanych przez hitlerowców w Toskanii w czasie drugiej wojny światowej. Sprawa dotyczy masakry, jakiej dokonały wojska niemieckie w 1944 r., zabijając w miejscowościach Civitella, Cornia i San Pancrazio 203 osoby, w tym wiele kobiet i dzieci. Był to odwet za zabicie trzech Niemców przez partyzantów. Włosi ostrzegli, że w razie odmowy zapłacenia odszkodowania zostaną zajęte niemieckie nieruchomości we Włoszech, należące m.in. do niemieckiego instytutu kulturalnego.

Niemcy nadal są odmiennego zdania

Niemiecki rząd natychmiast odwołał się od wyroku włoskiego Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Niemiecka strona zdecydowanie odrzuciła możliwość wypłaty jakichkolwiek odszkodowań i oskarżyła Włochy o nieprzestrzeganie państwowego immunitetu.

(Pojęcie immunitetu państwa oznacza, że państwo i jego organy nie mogą być pozywane przez organy sądowe innego państwa. a także że własność danego państwa nie może podlegać zajęciu). Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację niemieckiej stronie i zdecydował, że państwo jest chronione immunitetem przed wszelkimi pozwami (także ofiar zbrodni nazistowskich) składanymi w zagranicznych sądach. Jednak ten wyrok nie zamknął sprawy.

Piłka odbita...

Włoski Trybunał Sprawiedliwości nie wystraszył się ani niemieckiego rządu, ani Trybunału w Hadze i uznał, że w sytuacji zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości zasada immunitetu państwowego nie ma zastosowania. Tym samym wszyscy obywatele włoscy, którzy uzyskają w sądzie krajowym pozytywny dla siebie wyrok, mogą dochodzić od państwa niemieckiego odszkodowań. Taka sama zasada może mieć zastosowanie także w innych krajach. W rozmowie z Niezalezna.pl adwokat Stefan Hambura stwierdził, że włoski wyrok jest bardzo istotny także dla wielu Polaków i ich rodzin pokrzywdzonych przez III Rzeszę. „Dobrze by było, aby polski wymiar sprawiedliwości dokładniej się przyjrzał wyrokowi włoskiego Trybunału Sprawiedliwości, i może warto, aby skorzystał z takich samych rozwiązań w podobnych sprawach” – powiedział nam Hambura.  

 



Źródło: niezalezna.pl

Waldemar Maszewski