Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez PiS, zorganizował konsultacje z z oficerami Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz naukowcami. - Bardzo dziękuję, że tak wysokiej klasy specjaliści, którzy dbali o bezpieczeństwo Polski i Polaków w ostatnich latach przyjęli moje zaproszenie na tą rozmowę o sprawach zasadniczych, o bezpieczeństwie Polski. Moim kierunkiem działania jako obywatelskiego kandydata na prezydenta jest stworzenie z kwestii bezpieczeństwa linii demarkacyjnej sporu politycznego - powiedział Nawrocki.
Dziś zorganizowane zostało spotkanie kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego z oficerami Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz naukowcami dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Prowadzącym dyskusję był prof. Sławomir Cenckiewicz.
"Sprawy bezpieczeństwa, sprawy wojska, służb specjalnych zawsze były przedmiotem wielu moich rozmów z panem doktorem Karolem Nawrockim. Dzisiaj te sprawy powinny stać się z jednej strony przedmiotem dyskusji, a z drugiej strony jakiegoś konsensusu narodowego dlatego, że Polska znajduje się w jakimś stałym zagrożeniu ze względu na agresywne cele i działania Rosji. Stąd ta formuła naszego dzisiejszego spotkania konsultacyjnego, która ma dwa swoje wymiary. Taki otwarty, spotkania również z państwem i zamknięty, stricte konsultacyjny. Będziemy dyskutowali o sprawach bezpieczeństwa, które później staną się pewnie częścią programu wyborczego Karola Nawrockiego"
Następnie głos zabrał Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta.
"Bardzo dziękuję, że tak wysokiej klasy specjaliści, którzy dbali o bezpieczeństwo Polski i Polaków w ostatnich latach przyjęli moje zaproszenie na tą rozmowę o sprawach zasadniczych, o bezpieczeństwie Polski. Moim kierunkiem działania jako obywatelskiego kandydata na prezydenta jest stworzenie z kwestii bezpieczeństwa linii demarkacyjnej sporu politycznego. Jestem zwolennikiem zasady, że bezpieczeństwo powinno być wolne od radialnego dyskursu partyjnego i politycznego, a powinno być sprawą, która łączy ekspertów. Drodzy Państwo, przede wszystkim uznaję, że naszym celem jest tworzenie polskich Sił Zbrojnych złożonych z 300 tysięcy dobrze wyposażonych polskich żołnierzy i dążenie w kierunku rozpoczętego projektu największej lądowej armii NATO w Europie"
Nawrocki wyraził opinię, że "wysiłki militarne muszą być kompatybilne z założeniami obrony powszechnej, która przez moje doświadczenie zawodowe stanowi bardzo ważny punkt mojego programu, z którym przychodzę dzisiaj do panów na te konsultacje".
"Wiemy, że jednym z fundamentów strategii bezpieczeństwa narodowego jest obrona powszechna związana także z tożsamością narodową, dziedzictwem kulturowym, budowanie systemu immunologicznego polskiego społeczeństwa wokół łączących nas wartości. Są to też projekty i programy, które chciałbym z panami przedyskutować. Takie programy jak ogólnodostępna strzelnica w każdym powiecie. Jestem zwolennikiem teorii, że bez budowania systemu immunologicznego polskich obywateli nie jesteśmy gotowi do skutecznej obrony. Dziś żyjemy w czasie rozwagi i musimy zrobić wszystko, aby nie znaleźć się w czasie odwagi. Ten czas rozwagi powinniśmy wykorzystać jak najlepiej. Bardzo liczę na Państwa doświadczenie i Państwa głosy. [...] Bardzo dziękuję Panom, że tutaj jesteście. Bądźmy razem dla Polski, dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej"
W dyskusji wziął udział również Mariusz Błaszczak, były minister obrony w rządzie PiS.
"Ja bardzo cieszę się z tego, że pan doktor Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na urząd prezydenta RP, rozpoczyna swoje konsultacje eksperckie od sprawy bezpieczeństwa, szczególnie w czasach, w jakich przyszło nam żyć, kiedy za naszą granicą tozy się wojna, gdy Putin postanowił odbudować imperium rosyjskie atakując Ukrainę. To jest niezmiernie istotna sprawa, żeby Wojsko Polskie stojące na strazy naszego bezpieczeństwa było silne. Aby poprzez siłę polskiego wojska odstraszyć agresora"
Wskazał, że w kontekście bezpieczeństwa "ważna jest rola dla prezydenta RP jako zwierzchnika Sił Zbrojnych, który czuwa nad rozwojem polskiego wojska, odpornością naszego państwa dotyczącą ataków, bo przecież od jesieni 2021 roku Polska jest obiektem ataku hybrydowego dokonanego z terytroium Białorusi".
"Wojsko Polskie musi być silne, żeby odstraszyć agresora, ale także służby mundurowe muszą być silne, gotowe do tego, by nieść pomoc potrzebującym. Bardzo cieszy mnie obecność wśród ekspertów na tym panelu byłego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej pana generała Bartkowiaka"
Gen. Andrzej Bartkowiak zwrócił uwagę, że "PSP oraz OSP są elementem bezpieczeństwa wewnętrznego, który dotyka każdego Polaka codziennie".
"Chciałbym dzisiaj porozmawiać i wspomnieć o ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej. Bardzo niepokojące jest to, że protest służb mundurowych jest realny problem. Ogłoszony niedawno protest wszystkich służb mundurowych to smutna informacja. Postulaty mundurowych nie zostały przyjęte"
Z kolei gen. Broni Krzysztof Radomski powiedział, że "rola i zadania sił zbrojnych są ciągle niezmienne".
"Siły Zbrojne RP wypełniają swoje zadania, służą ochronie niepodległości państwa, jego terytorium, zapewniają bezpieczeństwo, ale bezpieczeństwo granic i nienaruszalności tych granic. Rola i zadania Sił Zbrojnych RP nabrały szczególnego znaczenia w ostatnim czasie dlatego rola i zadania Sił Zbrojnych powinny być dostosowane do tego, jakie są zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne"