Wobec prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola zostało wszczęte postępowanie karne. Polityk jest podejrzewany o nadużycie władzy i zamach stanu w związku z ogłoszeniem przez niego 3 grudnia stanu wojennego - podała w niedzielę agencja Yonhap. Konstytucja nie chroni głowy państwa przed zarzutem zamachu stanu.
"Otrzymaliśmy liczne zawiadomienia przeciwko prezydentowi Jun Suk Jeolowi i prowadzimy odpowiednie dochodzenie" - powiedział na briefingu Park Se Hjun, szef wydziału dochodzeń specjalnych ds. nadzwyczajnego stanu wojennego seulskiej prokuratury.
Artykuł 84 konstytucji Republiki Korei mówi, że "prezydent nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w czasie trwania kadencji, chyba że dopuścił się zamachu stanu lub zdrady stanu".
Prezydent Jun uniknął w sobotę impeachmentu, po tym jak deputowani rządzącej Partii Ludowo-Demokratycznej (PWL) zbojkotowali głosowanie nad wnioskiem opozycji w tej sprawie.
Główna opozycyjna Partia Demokratyczna (PD) wezwała w niedzielę do natychmiastowego aresztowania Juna i wszczęcia śledztwa w sprawie jego dekretu o stanie wojennym. Stan wojenny został po sześciu godzinach zniesiony przez prezydenta pod naciskiem parlamentu.
Przewodniczący PWL Han Dong Hun oświadczył tego samego dnia, że prezydent nie będzie pełnił obowiązków państwowych, w tym dyplomatycznych, do czasu "wcześniejszej rezygnacji" ze stanowiska.
Swoją rezygnację ogłosił z kolei minister administracji publicznej i bezpieczeństwa Li Sang Min; prezydent zatwierdził ją. Li został w czwartek objęty śledztwem policyjnym w sprawie swej roli w ogłoszeniu stanu wojennego. PD złożyła w sobotę wniosek o zdymisjonowanie Li.
W niedzielę rano został aresztowany były minister obrony Korei Południowej Kim Jong Hjun. Prokuratura postawiła mu zarzut zdrady stanu w związku rolą, jaką odegrał w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie we wtorek stanu wojennego. Kim jest pierwszą osobą, która trafiła do aresztu w następstwie tych wydarzeń.