Komisja Europejska pozytywnie oceniła we wtorek polski plan budżetowy, który zakłada wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Jednocześnie zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.
We wtorek Komisja Europejska przedstawiła opinię na temat tzw. średniookresowych planów budżetowych przedstawionych przez 22 kraje członkowskie. Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria i Litwa, ze względu na nadchodzące wybory lub formowanie się rządów, przyślą je później. Komisja pozytywnie oceniła 20 planów, zastrzeżenia miała do Holandii i Węgier.
W tych dokumentach państw przedstawiają cele fiskalne, priorytetowe reformy i inwestycje. Kraje objęte procedurą nadmiernego deficytu, w tym Polska, pokazują, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć budżet.
Obecnie osiem państw objętych jest procedurą nadmiernego deficytu. Pięć z nich wybrało dłuższe, siedmioletnie ścieżki równoważenia budżetu. Polska zamierza zrobić to w krótszym, czteroletnim okresie. Ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3 proc. PKB ma nastąpić w 2028 r