Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wrak statku fenickiego wydobyto z morza

Zachowane kawałki lin, fenickie węzły, kotwica i potężny ładunek ołowianych sztabek – te odkrycia towarzyszyły wydobyciu na ląd wraku fenickiego statku, który zatonął u wybrzeży dzisiejszej Hiszpanii w V wieku p.n.e. Trwa konserwacja zabytku, która potrwa kilka lat zanim statek trafi do muzeum. To jeden z niewielu starożytnych statków zachowanych w całości do dzisiejszych czasów.

Statek na dnie morza
Statek na dnie morza
arch. - cultura.gob.es/murciaplaza.com

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. – poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais". Wrak pochodzi z V wieku p.n.e. i ma 8,15 metrów długości oraz 2,25 metrów szerokości. Statek przewoził sztabki ołowiu i cały ładunek zachował się do tej pory. Kilkanaście lat temu odkryto go i zabezpieczono metalowymi obejmami, jednak zaczęły one niebezpiecznie naciskać na wrak, w dodatku w tamtym miejscu istnieją silne prądy morskie, które również stały się zagrożeniem dla zabytku. Proces wydobywania statku trwał 40 dni. Był prowadzony przez zespół specjalistów w zakresie podwodnych stanowiskach archeologicznych i został sfinansowany przez regionalne ministerstwo kultury wspólnoty autonomicznej Murcja.

To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości na świecie. 

– powiedziała Carmen Maria Conesa, szefowa resortu kultury Murcji.

Dalsze badania fenickiego statku

Części wraku trafią teraz do laboratorium Narodowego Muzeum Archeologii Podwodnej w Kartagenie, gdzie zostanie przeprowadzona konserwacja. Wydobyte elementy są cennym źródłem wiedzy o czasach fenickich.

Badanie technik budowy statków stosowanych przez Fenicjan pozwoli nam pogłębić naszą wiedzę na temat nawigacji (za czasów) tego śródziemnomorskiego narodu. Kawałki lin znalezione w tym miejscu, które zachowują węzły z okresu fenickiego, również dostarczą informacji w tym zakresie.

– powiedział kierujący projektem wydobycia wraku Carlos de Juan, naukowiec z Uniwersytetu w Walencji.

Podczas prac wydobywczych znaleziono też pozostałości kotwicy.

 

 



Źródło: cultura.gob. es; Marcin Furdyna/PAP

#statek fenicki #wrak #archeologia podwodna

Magdalena Łysiak