10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Czarnek, Schreiber, Smoliński... PiS wybiera szefów struktur okręgowych

Prawo i Sprawiedliwość wybiera dziś przewodniczących partyjnych struktur okręgowych. Wybrani już zostali szefowie w Gdańsku, Chełmie, Lublinie, Krakowie, Bielsku-Białej i Bydgoszczy. Aktualizacja: dodajemy prezesów wybranych w innych regionach.

Prof. Przemysław Czarnek
Prof. Przemysław Czarnek
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Gdańsk

Podczas sobotniego zjazdu PiS wybierano przewodniczącego okręgu Gdańsk PiS. Był jeden kandydat – Kazimierz Smoliński, na którego głos oddało 120 przedstawicieli PiS.

Lublin

Przemysław Czarnek został wybrany na szefa okręgu nr 6 podczas zjazdu okręgowego PiS w Lublinie. Jak powiedział mediom , uzyskał ok. 80 proc. głosów. Pytany o wyzwania, jakie stoją przed partią wskazał na przeprowadzenie kampanii przed wyborami prezydenckimi „bez względu na to, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta”.

Nasz zjazd okręgowy był największy w Polsce. Na sali w Lublinie było około 450-460 osób. W Chełmie – około 330 osób. To są imponujące frekwencje. To świadczy o tym, że Prawo i Sprawiedliwość jest największą partią w Polsce

– powiedział Czarnek.

Chełm

Podczas zjazdu w Chełmie wybrano również szefa okręgu nr 7 (chełmskiego). Został nim poseł Tomasz Zieliński. Jego rywalem był poseł Dariusz Stefaniuk.

„Poseł Zieliński uzyskał 183 głosy, a ja dostałem 133 głosy” – powiedział mediom Stefaniuk. Podkreślił, że gratuluje Zielińskiemu wygranej i cieszy się z tego, że w okręgu 7 było dwóch kandydatów i była rywalizacja. „To było bardzo dobrze przyjęte przez działaczy, którzy uczestniczyli w zjeździe” – dodał Stefaniuk.

Kraków

Wybory odbyły się także w okręgu krakowskim, w Domu Kultury Kolejarza. Łukasz Kmita, rekomendowany przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, uzyskał 123 głosy, czyli poparcie ponad 75 proc. wszystkich głosujących. Wybory były tajne.

Wśród wybranych 20 członków zarządu okręgu jest były parlamentarzysta i europoseł Bogdan Pęk, były wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, radni miasta Krakowa Michał Drewnicki (były szef PiS w Krakowie) i Maciej Michałowski (dyrektor biura byłego ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka).

Bielsko-Biała

Poseł Przemysław Drabek został wybrany na przewodniczącego PiS w okręgu 27. Dotychczas tę funkcję pełnił były wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Nowy szef uzyskał podczas zjazdu w Bielsku-Białej poparcie 93 proc. z ponad 150 głosujących.

Bydgoszcz

W okręgu bydgoskim prezesem wybrany został poseł Łukasz Schreiber. Był jedynym kandydatem w głosowaniu, startował z poparciem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Schreiber poinformował, że za jego kandydaturą głosowało 167 osób, 23 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Kadencja prezesa zarządu okręgowego trwa dwa lata.

Opole

Ponad 200 delegatów z całego województwa podczas sobotniego zjazdu regionalnego PiS w Nysie wybierało nowe władze regionalne partii. Przewodniczącym został ponownie Kamil Bortniczuk, były minister sportu i turystyki w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Toruń

W okręgu toruńsko-włocławskim prezesem został inny poseł Prawa i Sprawiedliwości - Mariusz Kałużny, który wcześniej związany był z Suwerenną Polską. Na mocy umowy połączenia PiS z Suwerenną Polską to właśnie m.in. w okręgu toruńsko-włocławskim na czele regionalnych struktur PiS miał stanąć polityk związany dotychczas z SP. Dziś na Kałużnego, który był jedynym kandydatem, zagłosowało 169 członków partii, przeciw było 21, a 11 wstrzymało się od głosu.

Olsztyn

Podczas wyborów w Olsztynie większość delegatów opowiedziała się za kandydaturą byłego wojewody warmińsko-mazurskiego, obecnie posła PiS Artura Chojeckiego na szefa PiS w okręgu olsztyńskim. Głosowało na niego 85 delegatów, a 78 było przeciw.

Elbląg

Kandydatura posła Leonarda Krasulskiego na szefa PiS w okręgu elbląskim przeszła przewagą jednego głosu. Za Krasulskim głosowało 62 delegatów, 61 było przeciw 61. W Elblągu zjazd przerwano do 14 grudnia, kiedy to nastąpią wybory członków zarządu i przedstawicieli regionalnej komisji rewizyjnej.

Rzeszów

Poseł Ewa Leniart została wybrana na szefową Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 23, który obejmuje m.in. Rzeszów. Leniart, która do tej pory szefowała PiS w całym województwie, zdobyła 184 głosy. Udział w głosowaniu wzięło 201 delegatów. Nowa szefowa w okręgu nr 23 powiedziała mediom, że nie miała konkurenta w wyborach.

Przemyśl

W drugim podkarpackim okręgu wyborczym nr 22, obejmującym m.in. Przemyśl, prezesem został były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. O wyborze zdecydowało 378 delegatów, którzy spotkali się dziś w Rzeszowie.

Poznań

Działacze Prawa i Sprawiedliwości nie wybrali dziś nowego szefa struktur partii w Poznaniu i w powiecie poznańskim. Jedynym kandydatem na tę funkcję był rekomendowany przez Jarosława Kaczyńskiego poseł Szymon Szynkowski vel Sęk, w przeszłości m.in. szef MSZ. 

Poznańska radna miejska z ramienia PiS Ewa Jemielity powiedziała mediom, że w sobotnim głosowaniu za kandydaturą Szynkowskiego vel Sęka – byłego szefa MSZ i ministra ds. UE w dwóch ostatnich rządach Mateusza Morawieckiego – opowiedziało się 49 działaczy, a przeciwko zagłosowały 74 osoby.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Prawo i Sprawiedliwość

mt