Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Cuda małego domku w Pompejach

Archeolodzy pracujący w dzielnicy Amanti w Pompejach, odsłonili wyjątkową malutką rezydencję z niesamowitymi freskami, które śmiało mogą rywalizować o miano najwspanialszych z największymi posiadłościami tego starożytnego miasta. Nazwano go „Casa di Fedra” („Domem Fedry”) z powodu tematyki mitologicznej zdobiącej jego ściany, a opowiadającej historię Hipolita i Fedry.

Fresk odkryty w Pompejach
Fresk odkryty w Pompejach
arch. - Pompeiisities

Dom, położony wzdłuż Via dell'Abondanza, jest niewielki, wręcz kompaktowy, brak w nim nawet atrium, typowego w Pompejach i architekturze rzymskiej dziedzińca z basenem zbierającym wodę deszczową. Atrium było powszechnie stosowane nawet w skromnych domach ubogich Rzymian.

Niesamowite freski

Co ciekawe architekt Domu Fedry optycznie powiększył jego przestrzeń dzięki misternym dekoracjom ściennym, które oprócz motywów mitologicznych ukazują też bogaty świat roślinny. Archeolodzy uważają, że części Casa di Fedra były jeszcze w budowie w czasie erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Uderza wysoki poziom dekoracji ściennych, równych swemu kunsztowi artystycznemu z freskami największego i najbogatszego domu dei Pittori al Lavoro, z którym graniczy.

– napisano w oświadczeniu.

Tuż za wąskim korytarzem wejściowym znajduje się małe larario – prywatny ołtarz ozdobiony motywami zwierzęcymi i roślinnymi, gdzie Rzymianie odprawiali codzienne rytuały. W jego niszy badacze znaleźli przedmioty rytualne, w tym ceramiczną czarkę do palenia kadzideł i naczynie ze śladami pożaru, co sugeruje, że były one używane na krótko przed katastrofą. Testy laboratoryjne ujawniły pozostałości śladów pachnących esencji oraz resztki suszonej figi – ostatnie przed erupcją ofiary dla bogów rzymskich.

Największe stanowisko archeologiczne na świecie 

W pomieszczeniu z freskiem Hipolita i Fedry znajduje się również okienko z widokiem na mały dziedziniec, częściowo zadaszony, pod którym znajduje się duża wanna ze ścianami pomalowanymi na czerwono. Kanał biegnący wokół zbiornika, zaprojektowany był tak, że kierował wodę deszczową w kierunku studni połączonej z podziemną cysterną.

Wykopaliska w Pompejach oficjalnie rozpoczęły się w 1748 roku za Karola III Burbona i z czasem przywróciły żywą panoramę rzymskiego miasta: brukowane ulice, łaźnie, teatry, świątynie i domy ozdobione freskami i mozaikami o rzadkiej urodzie. Dziś Park Archeologiczny Pompeje jest miejscem UNESCO odwiedzanym przez miliony turystów rocznie. Na 66 hektarach znajduje się jedno z największych i najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych na świecie.

 



Źródło: pompeiisites.org

#Pompeje #staniwsko archeologiczne #freski #Dom Fedry

Magdalena Łysiak