Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prawybory w PiS. Lista kandydatów nie jest zamknięta. Kto jeszcze może powalczyć o fotel prezydenta [NAZWISKA]

W czwartek informowaliśmy o prawyborach w Prawie i Sprawiedliwości, które mają wyłonić kandydata partii na prezydenta. Lista kandydatów w ewentualnych prawyborach PiS nie jest ostatecznie ustalona. Mogą być niespodzianki. Z szerokiego grona kandydatów zostaną trzy, cztery nazwiska z których członkowie PiS wybiorą kandydata na prezydenta.

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ - Gazeta Polska

Wybory między trzema albo czterema kandydatami, najlepiej prezentującymi się w naszych wewnętrznych badaniach, dokonają się na Zjazdach Okręgowych, które będą się odbywać w różnych datach od końca października do połowy listopada. Wtedy ogłosimy wyniki. Bardzo poważnie rozważamy takie rozwiązanie - przekazali portalowi niezalezna.pl wpływowi politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy uczestniczyli w czwartkowym spotkaniu partii.

Ustaleniom portalu niezalezna.pl nie zaprzeczył rzecznik PiS, Rafał Bochenek. - Rozważane były i są różne koncepcje. Nam zależy na tym, żeby wyłonić kandydata, który daje największe gwarancje zwycięstwa w wyborach prezydenckich - powiedział w TV Republika.

W naszym tekście wskazaliśmy na cztery nazwiska - Tobiasza Bocheńskiego, Mariusza Błaszczaka, Karola Nawrockiego oraz Marcina Przydacza - jednak należy pamiętać, że lista kandydatów nie jest jeszcze zamknięta ani ostatecznie ustalona.

Przez ostatnie miesiące w mediach pojawiło się wiele nazwisk możliwych kandydatów obozu patriotycznego w Polsce.

Tobiasz Bocheński

W stawce kandydatów na prezydenta RP z ramienia PiS ten polityk młodego pokolenia wymieniany jest od długiego czasu; od niedawna europoseł Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej kandydat na prezydenta Warszawy, wojewoda mazowiecki, a przedtem łódzki. Doktor prawa specjalizujący się w zagadnieniach polityczno-prawnych. Łodzianin w Warszawie. 37 lat.

Zbigniew Bogucki

O jego możliwej kandydaturze na najważniejszy urząd w państwie pisała w lipcu "Gazeta Polska". Obecnie aktywny poseł PiS, widoczny na licznych konferencjach prasowych i w mediach, kandydat na prezydenta Szczecina, wcześniej wojewoda zachodniopomorski, adwokat. Związany ze Szczecinem. 44 lata.

Mariusz Błaszczak

Człowiek z rdzenia Prawa i Sprawiedliwości, szef parlamentarnego klubu PiS. W przeszłości przede wszystkich szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wcześniej kierujący MSWiA, a w czasach pierwszych rządów PiS - minister bez teki i szef Kancelarii Premiera. Swoje pierwsze kroki polityczne stawiał w Porozumieniu Centrum. Z wykształcenia historyk, związany z Legionowem oraz Warszawą. 55 lat.

Przemysław Czarnek

Charyzmatyczny polityk PiS jest często wymieniany w mediach jako potencjalny kandydat Prawa i Sprawiedliwości w walce o prezydenturę. Dziś poseł, a do niedawna minister edukacji i nauki, wcześniej wojewoda lubelski. doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, konstytucjonalista. Związany z Lublinem. 47 lat.

Patryk Jaki

Aktywny medialnie europoseł jest przedstawiany w mediach jako kandydat mogący poszerzyć prawe skrzydło Zjednoczonej Prawicy. W myśl najnowszych ustaleń wiceszef Prawa i Sprawiedliwości wywodzący się z Suwerennej Polski. Europoseł, wcześniej wiceminister sprawiedliwości w resorcie Zbigniewa Ziobry, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji i kandydat na prezydenta stolicy. W przeszłości aktywny samorządowiec w rodzinnym Opolu. Z wykształcenia politolog. 39 lat.

Mateusz Morawiecki

Nazwisko byłego premiera nader często pojawiało się w licznych spekulacjach na temat prezydenckiej kandydatury. Dziś poseł, a w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy przez 6 lat stał na czele Rady Ministrów, wcześniej minister finansów i rozwoju, były prezes zarządu BZ WBK. Od dziecka - także za sprawą działalności ojca, założyciela Solidarności Walczącej - związany z opozycją antykomunistyczną. Pochodzi z Wrocławia. 56 lat.

Karol Nawrocki

Wymieniany przez media jako kandydat "spoza polityki". Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej wieloletni dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w jego rodzinnym Gdańsku. Z wykształcenia historyk z tytułem doktora, specjalizujący się m.in. w tematyce opozycji antykomunistycznej w Polsce, orędownik sprawy Żołnierzy Wyklętych, wróg publiczny Kremla. 41 lat.

Kacper Płażyński

Kolejny polityk młodego pokolenia w PiS, którego nazwisko często pojawiało się w kontekście wyborów prezydenckich. Poseł Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej gdański radny, kandydat na prezydenta Gdańska. Syn byłego marszałka Sejmu RP, zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej Maciej Płażyńskiego. Adwokat. 35 lat.

Marcin Przydacz

Jego nazwisko w kontekście walki o fotel prezydencki pojawiło się stosunkowo niedawno. Poseł na Sejm RP, w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy wiceminister spraw zagranicznych oraz szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Kancelarii Prezydenta (wcześniej w Biurze Spraw Zagranicznych w KPRP), w przeszłości związany z licznymi think tankami, m.in. Klubem Jagiellońskim oraz Fundacją Republikańską. Adwokat, doktor nauk prawnych. 39 lat.

Jacek Siewiera

Wymieniany przez media na giełdzie nazwisk jako możliwy kandydat "z dużego pałacu". Obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, twórca Kliniki Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytu Medycznego, dowódca Polskiej Wojskowo-Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii w 2020 r., walczącej z pandemią Covid-19, a także dowódca Polskiej Wojskowje Misji Medycznej do USA. Podpułkownik Wojska Polskiego, doktor nauk medycznych, prawnik. Pochodzi z Wrocławia. 40 lat.

Beata Szydło

Była premier i szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy w 2015 r. pojawiła się w medialnych spekulacjach na temat prezydentury już kilka lat temu. Dziś europoseł, w przeszłości pierwsza premier rządu Zjednoczonej Prawicy, a potem wicepremier i przewodniczący Komitetu Społecznego. Przed 2015 r. wiceprezes i skarbnik PiS, a w przeszłości - aktywna burmistrz Brzeszcz. Z wykształcenia etnograf. 61 lat.

Dominik Tarczyński

Medialny "lew" Prawa i Sprawiedliwości, częsty bywalec programów w zagranicznych mediach, także jest wymieniany na giełdzie nazwisk. Europoseł, znany z wyrazistych stanowisk i wypowiedzi, z wykształcenia prawnik. Pochodzi z Lublina. 45 lat.

I pozostali:

To tylko najczęściej wymieniani pretendenci z ramienia PiS do walki o najważniejsze stanowisko w państwie. Na giełdzie nazwisk przez ostatnie miesiące pojawiali się także inni politycy oraz osoby publiczne, w tym były minister sportu, szef WADA, Witold Bańka, były minister rozwoju Waldemar Buda, był ambasador Polski w USA i Izraelu Marek Magierowski, poseł Małgorzata Wassermann, była marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
 

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: niezalezna.pl

#wybory prezydenckie #prawybory w PiS #Prawo i Sprawiedliwość

dm