10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Dymisja po 7 latach dobrej pracy. Odwołany przez "ministrę"

11 września br. minister kultury i dziedzictwa narodowego pani Hanna Wróblewska odwołała mnie ze stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - napisał prof. Wojciech Fałkowski w oświadczeniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało briefing prasowy szefowej resortu kultury Hanny Wróblewskiej w sprawie Zamku.

Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie
Malgorzata Armo - Gazeta Polska
"W dniu 11 września br. minister kultury i dziedzictwa narodowego pani Hanna Wróblewska odwołała mnie ze stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, które zajmowałem od listopada 2017 roku"

– czytamy w opublikowanym w środę w mediach społecznościowych Zamku Królewskiego oświadczeniu prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego.

Doceniła nas publiczność

Jak zaznaczył, "Zamek Królewski po prawie siedmiu latach" pod jego dyrekcją "jest instytucją sprawnie funkcjonującą, która zajmuje znaczącą pozycję w polskim i międzynarodowym środowisku naukowym oraz muzealnym". "Osiągnęliśmy to dzięki sprawnie organizowanym wystawom czasowym, które skupiły na Zamku uwagę nie tylko środowiska muzealników i znawców sztuki, ale także mediów. Doceniła nas publiczność, czego dowodzi stale rosnąca frekwencja na niemal wszystkich wydarzeniach zamkowych" - wyjaśnił.

Prof. Fałkowski zwrócił uwagę, że "podczas ostatnich siedmiu lat zostały oddane kolejne przestrzenie muzealne, w których prezentowane są nowe dzieła wzbogacające kolekcję sztuki Zamku Królewskiego".

"To jest Gabinet Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie, wspaniała Galeria Wettynów oraz otwarta niedawno Galeria Porcelany, w której prezentowane są najwspanialsze przykłady tego cennego kruszcu, pochodzące z królewskiej manufaktury w Miśni i z Dalekiego Wschodu"

–  napisał.

"Na parterze Zamku powstała stała ekspozycja militariów, która robi wrażenie na znawcach dzięki najwyższej jakości eksponatów. Jest gotowa do otwarcia Galeria Sztuki Włoskiej" - dodał odwołany dyrektor Zamku Królewskiego.

"W dobrych zawodach wystąpiłem"

"Wszystkie wymienione osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zakrojonych na szeroką skalę zakupów dzieł sztuki. Żaden obiekt nie został jednak kupiony bez wcześniejszej profesjonalnej i dogłębnej analizy, która obejmowała zarówno kwestie merytoryczne, jak i oferowaną cenę przedmiotu. W każdym przypadku dochowano należytej staranności i procedur, które obejmowały opracowania przygotowane przez kustoszy Działu Sztuki i decyzje wydawane przez Komisję Rzeczoznawców" - podkreślił w oświadczeniu prof. Fałkowski, dodając, że "w żaden sposób nie można się zgodzić z zarzutem zakupu dzieł sztuki powyżej ich rynkowej wartości".

"Siedem lat mojej dyrekcji w Zamku Królewski w Warszawie, to czas intensywnej pracy, aby uczynić Zamek jeszcze piękniejszym, bardziej rozpoznawalnym i zapewnić mu wysoka pozycję, na jaką zasługuje" - ocenił odwołany dyrektor Zamku Królewskiego.

"Dziękuję wszystkim, dzięki którym cel ten udało się osiągnąć. W dobrych zawodach wystąpiłem"

–  zakończył swoje oświadczenie prof. Fałkowski.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało 12 września o godz. 12.15 w Galerii Królewiczowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie briefing prasowy z udziałem minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Wróblewskiej dotyczący sytuacji Zamku.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Zamek Królewski w Warszawie #prof. Wojciech Fałkowski #Hanna Wróblewska

dz